Telefony pro seniory jsou retro

Koupili babičce v dobré víře telefon pro seniory, ale byli s díky odmítnuti. „Nejsem přece stará,“ namítala. Vnukové Tomáš a Josef Slavíčkovi to ale nevzdali a naprogramovali aplikaci pro chytrý telefon, která zjednodušuje jeho uživatelské prostředí seniorům na míru.

Bratři Tomáš a Josef se rozhodli společně vyřešit palčivý problém řady seniorů, kteří nemohou pohodlně používat výdobytky moderní technologie. Za rok a půl vyvinuli aplikaci, díky níž se uživatelské prostředí operačního systému Android stává snadno použitelné pro všechny s lehkým zrakovým či hapticko-taktilním postižením.

Podnikavé sourozenecké duo

Jejich současný projekt s názvem Koala Phone ale není prvním společným počinem. Když byl ještě Josef na střední škole a Tomáš začínal svůj první rok na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity, vytvořili logickou hru HexaLines pro Windows Phone.

„Oba jsme pracovali na vlastních věcech, Pepa dělal design a já programoval. Jednou jsme si řekli, že to zkusíme spolu a byla z toho aplikace s celkovým počtem 100 000 stažení,“ popisuje Tomáš raketový start.

Vzhledem k tomu, že byla hra placená, si její tvůrci už při škole vydělali sumu peněz. Ty později zainvestovali do svého dalšího nápadu.

Nespokojená babička

Nový impulz představovala pro Tomáše a Josefa jejich babička. „Dali jsme jí normální mobil, ale nedokázala ho ovládat. Neodepisovala na zprávy ani nemohla příliš volat, protože neviděla pořádně na displej,“ vypráví.

Řešení se snažili nalézt v telefonu pro seniory, s pozitivním ohlasem se ale nesetkali. „Ona je hodně aktivní, ráda cestuje a chodí s kamarádkami po kavárnách. Nechtěla před nimi vypadat jako stará, protože se ani tak necítí.“

Vnuci tedy přišli s druhým pokusem ve formě smartphonu. Uživatelské rozhraní bylo ovšem pro sedmdesátnici příliš složité a nepřehledné. Na tom se Tomáš s Josefem rozhodli zapracovat.

Do třetice všeho dobrého

Začali průzkumem možností, jak zjednodušit dané ovládání. Ukázalo se, že se jedná o skutečně rozšířený problém, jenž zahrnuje kromě seniorů třeba i zrakově postižené. Následný dotazník s více než stovkou respondentů pomohl identifikovat základní oblasti, s nimiž se uživatelé potýkají.

Nepřekonatelným problémem byly pro mnohé malé ikony bez popisků, matoucí označení funkcí nebo příliš jasné podsvícení. „Starší lidé přijímají o dvě třetiny méně světla, nedokážou rozeznat odstíny modré a jemné čáry. Světlé pozadí je oslňuje,“ popisuje Tomáš důvody, proč použili již pro prvotní návrhy interface výrazné černé plochy a velké bílé písmo.

Překvapivým objevem byla i nejasnost některých pojmů přejatých z angličtiny, na něž jsou běžní uživatelé zvyklí. Galerii tak sourozenci pojmenovali „Obrázky“, slovo „Alarm“ nahradil „Budík“.

Víc hlav víc ví

Nad vývojem aplikace trávili bratři Slavíčkovi večery a víkendy. Za běhu prováděli průběžné testování, přidávali další funkce a ladili detaily. Těsně před dokončením narazili na soutěž Social Impact Award pořádanou pražským Impact Hubem.

„O výzvu na přihlášení jsem zavadil náhodou. Nabízejí odbornou a finanční podporu společensky prospěšným projektům. Dávalo nám to totálně smysl, takže rozhodování bylo poměrně rychlé,“ vzpomíná Tomáš.

Celé prázdniny pak chodili do Hubu, kde se potkávali s lidmi z byznysu a dostávali zpětnou vazbu. „Na každé setkání jsme dorazili s tím, že už máme hotovo a spouštíme. A pak stačila jediná otázka od mentora a my odcházeli domů s dlouhým seznamem dalších úkolů,“ smějí se oba.

Pomalu, ale jistě kráčí světovému trhu naproti

Přestože řádnou marketingovou kampaň sourozenci zatím teprve připravují, dobře načasované uvedení na Google Play na Mezinárodní den seniorů způsobilo značný mediální ohlas. Recenze vyšly na několika odborných portálech v USA, Litvě a dalších zemích.

80 procent uživatelů mají však stále z České republiky. Kromě verze zdarma nabízí i variantu „Pro“ za 125 korun s více funkcemi. Kromě neustále zvyšujícího se počtu stažení mají na kontě i pozitivní reakce. „Jsme rádi, že s námi lidi komunikují. Sdílejí s námi i svoje nápady na další funkce,“ říká Tomáš. „Největší ocenění je ale to, že je nadšená babička, která s námi můžete konečně normálně komunikovat,“ doplňuje Josef.

Zdroj: probyznysinfo.ihned.cz

Zpět na všechny příběhy