Vše začalo v polovině minulého století. Zajímavě řešená brněnská budova s průmyslovou halou netradičně umístěnou v prvním patře sloužila pracovníkům Výzkumného ústavu pletařského. Uběhlo spoustu let a dnes je z ní největší Impact Hub v Evropě. Jakými proměnami dům prošel? A čím nám tak učaroval?

Úplně na počátku…

Stavba pochází ze 70. let. Jedna část byla projektována jako pletárna, druhá jako sídlo pro Výzkumný ústav. Budova měla svoji zvedací plošinu s obrovskými ocelovými vraty na fasádě 2. nadzemního podlaží, nákladní výtah až do suterénu, vykachličkované umývárny i bazén na chemikálie. Po zrušení původního provozu byl suterén pronajímaný jako skladiště, v přízemí byla třeba i autodílna. Později vznikl pro nevyužívaný objekt nečekaně honosný projekt se stavebním povolením z roku 2008, který na Cyrilské 7 navrhoval polyfunkční dům s administrativou, restaurací, fitness a prodejnami v několikapodlažní nástavbě.

Než k tomu došlo, nadchli se pro tuto adresu zakladatelé Impact Hubu. Brownfield, umístěný pouhých 10 minut chůze od nádraží a centra města, měl ideální dispozice a uvnitř stále přítomnou zvláštní auru tvořivosti. Po náročném zaměřování a administrativním ošetření se podařilo celý objekt odkoupit a na přelomu let 2011/2012 navrhnout citlivější projekt.  S jasným záměrem: ponechat budově její původní ráz a zasvětit ji novým zajímavým aktivitám. Prostě tvořit tam, kde se tak dělo od nepaměti.

A dnes?

Nově zrekonstruované části jsou již z 90 % obsazené a zarezervované, ale když si pospíšíte, můžete mít na Cyrilské 7 sídlo i vy. Nové fixní stoly umožňují kloubit práci mezi svými a přitom si užívat pohodlí vlastního stálého místa. Pro ty, kteří mají rádi nadhled a otevřené nebe nad hlavou, tu vznikla nová terasa, druhá se plánuje. Nová je také velkorysá kancelář a prosklená konferenční místnost. A architekti nezapomněli ani na prostor vyhrazený čistě pro odpočinek nebo dnes nezbytné video hovory – odhlučněné skype budky tu poskytují dostatek komfortu i soukromí. Zkrátka, na 3 450 m² se rozprostírají tři patra plná příležitostí a chytrých interiérových řešení.

A že je budova zastrčená a v neatraktivní čtvrti? Berte ji jako první vlaštovku oživování kdysi důležité oblasti. Možná jsou šedé omítky domů okolo, ale uvnitř Hubu to hýří barvami. Můžete si to přijít kdykoli ověřit.