První český startup ve YCombinator. Supernova Studio zazáří v Silicon Valley

Supernova Studio patří mezi vybraných 5 % firem z celého světa, kterým nejprestižnější akcelerační program YCombinator poslal pozvánku na pohovor. Firma vznikla na začátku roku 2016, kdy spoluzakladatel Jiří Třečák svěřil dnešnímu COO Oskaru Kořistkovi svou myšlenku na unikátní technologii, která umožní jednoduchý převod designu do funkční mobilní aplikace.

„Každého půl roku se do akcelerátoru v Silicon Valley přihlásí přes 16 000 zájemců a do finále se dostane méně než jedno procento. V přihlášce odpovíte na 30 otázek a natočíte krátké video o produktu a jeho zakladatelích. Je to prvotní síto a hodně  může pomoci doporučení od někoho, kdo už se YCombinatoru (dále jen YC) účastnil,” představuje proces přihlášení Kořistka.

K osobnímu pohovoru se dostane na pět set vybraných, z nichž komise složená z odborníků a významných partnerů vybere 100 až 150 firem, které se účastní tříměsíčního akceleračního programu přímo v San Francisku. „Strategii na pohovor jsme připravovali intenzivně 2 dny v kuse společně s našimi investory a lidmi, kteří už akcelerátorem prošli. Také jsem díky Supernově za pár minut vytvořil tréninkovou aplikací, která nám generovala náhodné otázky,” říká druhý ze zakladatelů a CEO Třečák.

Interview je krátké a velmi intenzivní. Během deseti minut se krátce představí produkt a následuje smršť otázek, u kterých máte na odpověď přibližně 15 sekund. Dvojice zakladatelů dostala pozvání na druhé interview, což je poměrně vzácné. „O tomto se nikde oficiálně nepíše. Znamená to ale, že se jim produkt líbí, potřebují slyšet více a nechat ho posoudit dalšími partnery,” dodává Třečák.

Pro Supernovu byl YCombinator jedinou volbou, žádný jiný inkubátor nezkoušeli a není tajemstvím, že úspěšní nebyli hned na první pokus. Poprvé to bylo v rané fázi produktu – jen s prototypem a myšlenkou, bez uživatelského prostředí. „Pro nás byl tento akcelerátor zajímavý hned od začátku, i proto, že jiné české firmě se účastnit ještě nepovedlo. Už když jsme seděli nad prázdným papírem a přemýšleli, jak bude celá firma vypadat, věděli jsme, že to musíme zkusit. Napoprvé jsme to brali jako skvělou zkoušku, která nám přinesla důležitou zpětnou vazbu, validaci myšlenky a také ohromnou motivaci vše dotáhnout až do fáze produktu na trhu” vzpomíná Kořistka.

Organizátory už na první pokus zaujali a dále dostávali pozvánky k účasti. „Když se jim líbíte, tak vás znovu osloví. Několik kol jsme ale vynechali. Chtěli jsme Supernovu dopilovat a hlavně dostat na trh,” vysvětluje Třečák.

Architekt celé technologie Jiří za Oskarem přišel s nápadem na produkt, který by mohl zásadně změnit svět programování mobilních aplikací. Hodně projektů s podobnou vizí pohořelo, ale za 2,5 roku se nakonec podařilo vytvořit úžasnou technologii, která dokáže už dnes ušetřit okolo 30 % z celého procesu vývoje mobilních aplikací. “Je to jen začátek, naše plány se Supernovou jsou mnohem větší. Brzy přidáme podporu pro více grafických nástrojů, vrhneme se na trh s webovými stránkami a do konce roku 2019 máme v plánu zautomatizovat až 80 % z celého procesu vývoje mobilních aplikací a webových stránek,” přibližuje plány na brzkou budoucnost Jiří.

Supernova se nyní zařadila do klubu startupů, kde najdete tvůrce nadzvukového letadla Boom, společnost Airbnb, Dropbox, Reddit a mnoho dalších. Účastníci YC získávají něco jako doživotní členství v klubu. “Dostali jsme přístup do databáze YC, která zahrnuje obrovské množství kontaktů, výhod od partnerů a rad, které nám pomohou omezit techniku “pokus/omyl”. Navíc se v YC pořádají každé úterý společné večeře, na které chodí i významné osobnosti technologického světa. V létě si přišel popovídat třeba Mark Zuckerberg, jsem opravdu zvědavý, kdo se přijde povídat letos,” říká nadšeně Oskar.

Od prosince 2018 tedy Supernovu čeká čtyřměsíční pobyt v Silicon Valley. „Stěhujeme se s celým core týmem Supernovy, kromě mě a Jirky se budou účastnit také Artem Ufimtcev a Václav Luštěk. Tohle je obrovská příležitost, kterou musíme využít na maximum. I kdyby nám přibylo desetkrát tolik práce, máme obrovskou motivaci. Třeba to dotáhneme až na první český unicorn,” dodává odhodlaně Oskar Kořistka.


YCombinator je nejúspěšnější americký akcelerátor, který dvakrát ročně podporuje vybrané ambiciózní projekty částkou 150 000 dolarů. Během tří měsíců jim poskytují prostředí, ve kterém se mohou naplno věnovat práci na svém produktu, hledat nové příležitosti na trhu, škálovat produkt pro globální trh, rozvíjet své dovednosti, využívat sítě kontaktů na velké společnosti a odborníky prakticky ze všech oborů.

Supernova Studio je nástroj pro designéry a programátory mobilních aplikací, který díky pokročilé automatizaci umožňuje rychlé vytváření prototypů, které si následně můžete vyexportovat do kódu pro platformy iOS, Android a React Native. Produkt Oskar Kořistka blíže představil také na akci Impact Hub MashUp.


Zpět na všechny příběhy