Sledovali jsme za vás: Brain&Breakfast o chudobě a nerovnostech v české populaci

Na snídani s názvem Slepé skvrny sociolog Daniel Prokop nesmlouvavě poukázal na nesčetné a alarmující problémy, o kterých v médiích a společenské diskuzi nemluvíme. Z přehlížených témat vybral pro lednovou besedu Brain&Breakfast výstupy z mnoha vlastních výzkumů. Snídani jsme viděli a vybíráme 10 klíčových informací.

/3,5 minuty čtení/ 

 

  1. Nerovnosti v sociálních třídách nejsou dány jen rozdílností příjmů. Lišíme se také sociálním a kulturním kapitálem. Sociální kapitál mj. říká, jak kvalitní sociální vazby máme, kolik známe dobře postavených lidí apod. Kulturní kapitál je určen tím, jaký máme všeobecný přehled nebo zda a jak participujeme na kulturním dění.

 

  1. Chudoba není jen jedna. Existuje chudoba absolutní, relativní, subjektivní a objektivní. Dá se tedy poměřovat vzhledem k ostatním obyvatelům i vzhledem k tomu, kolik mi zůstává z platu po zajištění mandatorních nákladů (nezbytné výdaje jsou např. výdaje na zdraví, potraviny, bydlení a energie).

 

  1. Extrémní chudoba se v ČR oficiálně pohybuje kolem 3 %. Podle pana Prokopa je to ale spíše 5 % domácností, neb v měření často nejsou osloveny např. osoby žijících na ubytovnách. Extrémní chudoba označuje situaci, kdy si nemohu dovolit například vlastní telefon s tarifem, provozovat auto, uhradit neplánovaný výdaj apod. Neschopnost uhradit nečekaný výdaj ve výši 10 tisíc korun je označována jako mělká chudoba. Tou je nejvíc ohrožená skupina samoživitelek a samostatně žijících důchodců.

 

  1. Mělkou chudobou je postižena cca čtvrtina českých domácností. Podíl na ní může mít extrémní danění osob s minimálním mzdou. Zatímco v Německu platí člověk s minimální mzdou a bez dětí z nákladu své práce na daních a odvodech asi 26 % státu, u nás je to 38 %, což je  „hrozná pálka“. Přitom, jak hlásal slavný americký ekonom Morton Friedman,  „míň danit nejnižší příjmy je nejlepší nástroj proti chudobě“.

 

  1. 8-9 % Čechů je v exekuci. Nejpostiženější skupinou jsou občané ve věku 30-60 let, tedy často rodiče žáků a studentů. Exekvovanost rodičů má zásadní vliv na úspěšnost vzdělávání jejich dětí.

 

  1. Dosažení vzdělávání přímo souvisí s tím, do jaké rodiny se dítě narodí. Tím, že původ dítěte určuje šanci na kvalitní vzdělání, reprodukujeme nerovnosti mezi generacemi. Jak komentuje spisovatelka Saša Uhlová, dělník s lékařem spolu často studují jen prvních 5 tříd základní školy.

 

  1. V desetině českých obcí 10 % dětí nedokončí základní školní docházku (učí se do 15 let, ale díky opakování ročníků se nedostanou k absolvování závěrečné 9. třídy). V některých obcích je procento takřka nulové, jinde vyšší.

 

  1. V ČR máme velké regionální nerovnosti v kvalitě škol. Což má značné následky pro děti z chudších domácností navštěvující chudší školy. V oblastech, kde se vyskytuje problém s bytovou nouzí, sociálním vyloučením, nezaměstnaností či exekucí, se školy potýkají nejen s nedostatkem peněz pro rozvojové aktivity pro děti, ale také s odlivem kvalitních pedagogů nebo absencí školních psychologů. Regionální nerovnosti ve školství prohlubují nerovnosti šancí na kvalitní vzdělávání.

 

  1. Ti, kteří mají nízký kapitál a zároveň výraznou zkušenost se sociálními problémy, ztrácí důvěru v demokracii jakožto v nejlepší možné státní zřízení. Až 65 % z nich tvrdí, že pro lidi jako jsou oni, je jedno, jestli je demokracie, příp. neví, jak to posoudit.

 

 1. 56 % studentů učilišť ve výzkumu Medianu v roce 2017 odpovědělo, že byl komunismus podobný nebo lepší než současnost. Mezi studenty gymnázií tuto odpověď zvolilo jen 19%.

Pokud vás láká další díl Brain&Breakfast, chcete omrknout archiv hostů a záznamů nebo byste uvítali 30% slevu audioknihy Slepé skvrny, mrkněte na stránku Brain&Breakfast. Zdroje, upřesnění a další podobná data budou přístupná v záznamu této snídaně na serveru Red Button EDU. Titulní snímek pořízený na natáčení 21. ledna zapůjčil Red Button. 

Zpět na všechny příběhy

Místo, kde to dokážete

Co je to Impact Hub?

Coworkingové členství

Tarify na pár hodin nebo třeba s neomezeným přístupem 24/7. Vždy s balíkem výhod, které vám usnadní práci.

To vyzkouším

Vlastní kancelář

Office All in One Icon

Všechny služby pod jednou střechou

Office All Sizes Icon

Pro malé startupy i střední firmy

Office Community Icon

Propojení s úspěšnou komunitou

To mě zajímá

Akcelerace projektů

Pomůžeme vám rozvinout vaše komerční i společensky prospěšné podnikání, ať už jste v jakékoli fázi.

Nabídka programů