Takhle vypadá budoucnost stravování: Žitný kvásek, pěstírny rostlin nebo mikrobylinky

Představte si, že jste, co se týče potravin, více méně soběstační a že konzumujete výhradně zdravé a čerstvé jídlo. Už žádné polotovary, průmyslově zpracované potraviny ani zelenina z druhého konce světa. Zní to pro vás jako sci-fi? Nemusí být – desítka finalistů programu Future of Food má udržitelná řešení, jak takových cílů dosáhnout. Nyní je čeká tříměsíční akcelerace, během které jim bude Impact Hub partnerem na cestě ke zdokonalení svých projektů.

Inspirujte se příběhy a produkty postupujících a zkuste přemýšlet o stravování jinak než dosud:

Aquaponia 

Uhlíková neutralita je pro mnohé vysněný cíl, kterého ale neví jak dosáhnout. Firma Aquaponia  je tady pro to, aby ve snahách o jeho naplnění pomohla jednotlivcům i komunitám, a to především prostřednictvím potravinové soběstačnosti. Šířit osvětu plánuje v prostorách městských vzdělávacích zahrad v rámci projektu Grow Garden.

Farm to Space

Mikrobylinky (nebo taky microgreens) jsou mladé výhonky rostlin, které obsahují více živin než dospělé rostliny, a jsou také chuťově i vizuálně atraktivní. Autoři projektu Farm to Space mikrobylinky pěstují a dodávají do restaurací s cílem dosáhnout zdravějšího stravování jejich zákazníků. Při distribuci využívají znovupoužitelné a kompostovatelné materiály.

Growlight Bohemia

Společnost Growlight vyrábí zařízení pro celoroční pěstování rostlin ve vertikálních hydroponických systémech. Jimi vyráběné automatické pěstírny bylinek a zeleniny jsou určené ke komerčnímu i domácímu použití. Tyto pěstírny produkují kvalitní a výživné potraviny a v plném provozu mají životnost 40 let.

I love Hummus

Jak název projektu napovídá, jeho autoři milují hummus a snaží se pro něj nadchnout i ostatní. Malá rodinná firma tuto blízkovýchodní pochoutku vyrábí již devět let, stejně tak korejské zelí kimchi. Při jejich výrobě nepoužívají chemické látky a snaží se být jako firma maximálně ekologičtí. “Motivuje nás touha dostat naše produkty do dalších zemí světa, vzdělávat lidi o přínosech hummusu i kimchi a zlepšovat tak zdraví populace,” říkají autoři.

Koláčkova pekárna

Kvalitní žitná mouka, domácí žitný kvásek a výběrové suroviny. Na to již pět let sází zakladatelé domácí Koláčkovy pekárny, otec a dcera Koláčkovi. Kromě chleba produkují i veganské a bezlepkové sladkosti podle vlastních receptur a provozují bistro. Nejen, že vyrábí zdravé pečivo z kvalitních surovin, vhodné pro zákazníky s potravinovými intolerancemi, ale kladou také důraz na to, aby s připraveným jídlem neplýtvali.

KváseCZECH

Základem dobrého domácího chleba je dobrý kvásek. Jenže ten není vůbec jednoduché sehnat a opečovávat, což mnohé může od domácího pečení odradit. Autor projektu KváseCZECH proto nabízí pomocnou ruku. Vymyslel kváskový balíček, který obsahuje vše pro domácí výrobu kvasového pečiva. Balíček je samozřejmě dodávaný v ekologickém obalu.

Rychlovka

Dnešní zrychlený svět bere lidem čas na pořádné jídlo. Pro ty, kdo zpomalit nemohou nebo nechtějí, ale zároveň si chtějí dopřát zdravou a výživnou svačinu, je tu Rychlovka – zeleninový pokrm v jedné sklenici, který tělu dodá vše potřebné a zároveň ho nezatíží při trávení.

Tým Spirožer

Sladkovodní řasa spirulina patří mezi tzv. superpotraviny. Potravina, jež je bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály, je ale v dnešní době do Česka dovážena hlavně z USA a Číny. To má negativní vliv na její kvalitu, cenu a také na životní prostředí. Tým Spirožer chce vyvinout kultivační zařízení, které by každému umožnilo spirulinu pěstovat v domácích podmínkách.

Lemanta

Zástupci kutnohorského projektu Lemanta mají pět let zkušeností se sociálním podnikáním. Jejich hlavním cílem je integrace lidí se zdravotním a duševním omezením a ruční výroba lokálních produktů. Autoři projektu by chtěli využít své zkušenosti a spolu s dalšími zájemci vytvořit síť sociálních podniků. Výsledkem by měly být desítky pracovních míst pro handicapované.

Sady sv. Prokopa

Sady sv. Prokopa se nachází v srdci Jihočeského kraje. Pěstuje se zde ovoce v bio kvalitě, které se zpracovává na mošty a další bio-pochoutky. Projekt zaměstnává lidi s fyzickým či psychickým omezením, kterým také nabízí psychosociální podporu. “Za našimi sady stojí myšlenka spojit ekologické zemědělství a šetrný přístup k půdě s pomocí znevýhodněným lidem z našeho okolí,” vysvětlují autoři.

Pokroky této desítky projektů budeme během tříměsíční akcelerace sledovat a o všem důležitém vás budeme informovat!:)

—–

Akcelerační program Future of Food podporuje projekty, jež se zabývají udržitelnou produkcí potravin. Deset vybraných projektů se zúčastní tříměsíční akcelerace, během které budou moci, společně s mentorem a odborníky, vylepšit finanční i projektové řízení své firmy a zaměřit se přímo na potřeby svých zákazníků.

#budoucnostjidla #futureoffood #strongertogether #akcelerace

—–
Hlavními partnery jsou: Martin Ducháček a Česká veganská společnost
Zpět na všechny příběhy