Začalo to vývojem softwaru

Martin viděl Adama vyrůstat. Zažil, když rozebral svůj první počítač, rozjel první IT projekt a získal prvního investora. Když si v roce 2009 plácli, položili společně základy firmy, jejímž cílem je kromě spokojených klientů i trochu jiná Ostrava.

Adam Koudela a Martin Lukš zajišťují s týmem 11 lidí komplexní IT řešení, servis a nepřetržitou podporu pro národní i zahraniční korporace. Nejsou už klasický start-up, jak sami říkají, ale chuť dobývat svět a pomáhat měnit svoji domovskou Ostravu rozhodně ani po letech neztrácejí.

Skoro jako rodina

„Adama znám už dlouho. Je to syn mého dlouholetého kamaráda,“ začíná svůj příběh Martin. Zkušený obchodní ředitel v IT segmentu rozpoznal v tehdy patnáctiletém klukovi velký potenciál. Začal s ním sdílet věci, které mu přišly zajímavé, a brát ho s sebou na akce z oboru. Jak rostlo jejich přátelství, zvyšovala se i vzájemná důvěra.

Působí jako Sales Director ve společnosti XEVOS Solutions. V průběhu své dvacetileté praxe prošel řadou obchodních a manažerských pozic. Mluví dvěma cizími jazyky a zajímá se o umění, kulturu a nové technologie.

„Martin mě zasvěcoval do tajemství dobrého obchodu a já ho posouval dopředu zase po technické stránce,“ komentuje Adam dobu, kdy se rozhodli rozjet společný byznys.

Vždy připraven

Z původního plánu na vývoj softwaru se rychle rozvinula komplexní služba pokrývající oblasti od systémové integrace a business intelligence přes technickou podporu a specializovaný servis pro „business-critical“ systémy až po tisková řešení a realizace datové infrastruktury.

„Může to vypadat, že jsou to úplně nesourodé věci,“ podotýká Adam, „ale všechno to spolu ve skutečnosti hodně souvisí. Velké změny očekáváme s příchodem internetu věcí, takže chceme být připraveni.“

Ani start-up, ani korporát

S rozvojem šíře záběru se ve firmě zvyšovalo i množství zapojených lidí. Současných třináct zaměstnanců rozhodně nepovažuje Adam s Martinem za finální počet. „Spolupracovníky hledáme neustále, ale nechceme přerůst do zkostnatělé korporace,“ říkají. Jejich vizí je do budoucna vytvořit holding a větší týmy členit do samostatných jednotek.

„Snažíme se dávat příležitost k růstu sobě i ostatním. Přesto si ale pořád rád odskočím čas od času od papírů nainstalovat nějaký server,“ směje se Adam. Ve volných chvílích poskytuje i praktické konzultace studentům Vysoké školy báňské.

Off-line sociální síť

Rozhlíží se také přes hranice, mají zákazníky například z Rakouska, Německa a Velké Británie, intenzivně řeší expanzi na Slovensko, zvažují Polsko. „V našem oboru je východní trh dostupnější. Na západě se hodně dbá o lokální reference a vztahy. Na tom nyní pracujeme,“ shrnuje Martin.

Klíčovým zdrojem nových kontaktů je pro firmu XEVOS hlavně sociální síť LinkedIn a nově i coworkingové centrum Impact Hub Ostrava. „Pro nás fungují prostory jako takový off-line networking v praxi. Navíc cítíme, že se zde nabízí šance něco změnit, a u toho jako patrioti nesmíme chybět,“ zdůvodňuje Adam přesun celé firmy z okraje Ostravy přímo do centra na roh Sokolské a Matiční.

„Tohle město je potřeba posunout dál. A to jde nejlépe zevnitř. Proto vítáme s otevřenou náručí každého, kdo chce do toho jít s námi – ať už jako zaměstnanec naší firmy, člen Hubu nebo uvědomělý Ostravák,“ dodává.

Zpět na všechny příběhy

Místo, kde to dokážete

Co je to Impact Hub?

Coworkingové členství

Tarify na pár hodin nebo třeba s neomezeným přístupem 24/7. Vždy s balíkem výhod, které vám usnadní práci.

To vyzkouším

Vlastní kancelář

Office All in One Icon

Všechny služby pod jednou střechou

Office All Sizes Icon

Pro malé startupy i střední firmy

Office Community Icon

Propojení s úspěšnou komunitou

To mě zajímá

Akcelerace projektů

Pomůžeme vám rozvinout vaše komerční i společensky prospěšné podnikání, ať už jste v jakékoli fázi.

Nabídka programů