Monitorovat včely na dálku? Pro brněnský startup žádný problém

Zakladatelé projektu Forsáž přinášejí technologii do chovu včel a vyvíjejí systém, který majiteli úlu napoví, jestli jsou včely zdravé, zda se zrovna rojí nebo si navzájem kradou zásoby na zimu. Jak a proč jej vytvořili?

Z informatika včelařem

Martin Špaňhel, jeden ze zakladatelů, dříve ani nepomyslel na to, že by choval včely. Všechno se však změnilo po rozhovoru se spolužákem z ČVUT, který začal včelařit a Martina nadchnul natolik, že se nakonec nechal včelařem vyučit. S dalšími přáteli se pak před rokem a půl přihlásil na programovací soutěžní hackathon. Během čtyřiadvaceti hodin museli vymyslet zařízení, které propojí svět techniky s dalším oborem. A právě tam vznikl projekt Forsáž. Hackaton vyhráli a nebyl to zdaleka jejich poslední úspěch.

Bez dat ani ránu

Zmíněné zařízení zaznamenává zvukové projevy včelstva, měří váhu úlu a jeho teplotu. Ze zjištěných dat potom kreslí grafy a hledá vzory, které indikují změny v úlu. „Naše data ocení jak začínající, tak zkušení včelaři. Pomůžou třeba včas odhalit oslabení včelstva, rojení, loupeže mezi včelstvy nebo začátek nektarové snůšky díky přírůstku na váze. Jedním z dalších cílů je vytvořit expertní systém, který provede začínajícího včelaře jeho prvními kroky a dodá mu tím jistotu a zpětnou vazbu, kterou při práci se včelami potřebuje,“ říká Jan Dupal, další ze zakladatelů projektu Forsáž.

Díky akceleraci vzlétli výš

Projekt Forsáž zvítězil v 7. běhu akceleračního programu Impact Hub 100-day Challenge„Díky mentorským konzultacím od profesionálů jsme se zdokonalili v důležitých oblastech, od výroby a marketingu až po finance. Získali jsme zdravý nadhled nad projektem a naučili jsme se naplňovat především potřeby zákazníka, nikoliv jen svoje představy o produktu,” zhodnotil Martin. Odměnou za tvrdou práci získali čtvrtletní členství a konzultací s experty v síti Impact Hub, mediální podporu a mentoring od Petra Vítka, jednoho ze zakladatelů Impact Hubu.

Máte projekt, který chcete úspěšně a efektivně rozvíjet? Podívejte se, co pro vás můžeme udělat.
Další běh naší výzvy otevíráme 24. února, hlásit se ale můžete už nyní

Zpět na všechny příběhy

Místo, kde to dokážete

Co je to Impact Hub?

Coworkingové členství

Tarify na pár hodin nebo třeba s neomezeným přístupem 24/7. Vždy s balíkem výhod, které vám usnadní práci.

To vyzkouším

Vlastní kancelář

Office All in One Icon

Všechny služby pod jednou střechou

Office All Sizes Icon

Pro malé startupy i střední firmy

Office Community Icon

Propojení s úspěšnou komunitou

To mě zajímá

Akcelerace projektů

Pomůžeme vám rozvinout vaše komerční i společensky prospěšné podnikání, ať už jste v jakékoli fázi.

Nabídka programů