Učí generaci Z předcházet finančnímu stresu prakticky, zábavně a zdarma

V roce 2021 se do mezinárodního inkubačního programu Social Impact Award přihlásil studentský projekt Nekrachni, který zastupuje Gen Z ve finančním vzdělávání. Na konci inkubace založili zapsaný ústav, odnesli si cenu České spořitelny a v roce 2023 získali grant od Google.org ve výši 15 milionů korun a podporu týmu zaměstnanců Googlu, kteří jim na půl roku bezplatně na plný úvazek pomohou. Jak jejich cesta vypadala a jak hodnotí svou účast?

O Social Impact Award se dozvěděli Maria Šimůnková s Jakubem Rychlým tak trochu náhodou. S přihláškou však vůbec neváhali. Od začátku věděli, že chtějí budovat společensky odpovědný projekt a náš program byl jediný, který se na sociálně prospěšné podnikání zaměřoval. Jak sami říkají: “Byli jsme rozhodnutí, že to chceme zkusit, protože jsme hledali cestu pro náš projekt a Social Impact Award byl jeden z mála akcelerátorů, který se právě na ně zaměřoval. Z předchozích akceleračních programů jsme byli mírně frustrovaní, že je program stavěný čistě pro komerční projekty.”

Program se rozběhl a Maria s Jakubem postupovali dále jeho fázemi. Během účasti se rozhodli, že bude Nekrachni čistě neziskový projekt a rozšířili svůj tým ze 3 lidí na 10 dobrovolníků. Jasně si určili své role a kompetence, které v Nekrachni budou mít. Co říkají o těžkých chvílích, které je během programu potkaly? 

Samozřejmě během podzimu po akceleraci přišly momenty, kdy to bylo těžší, ale nikdy jsme nepřestali věřit tomu, že to zvládneme. Chceme pomoct ostatním dospívajícím, kteří se cítí jako tragédi, že neví nic o fungování dospělého světa v oblasti financí . To jsem si mimochodem během akcelerace a podzimu zažívala i osobně, protože jsem byla čerstvě po maturitě přestěhovaná do Prahy a začínala jsem studovat na vysoké škole. Možná i proto cítím potřebu v projektu pokračovat i přes ty těžší chvíle.”

Kromě rozvoje jejich sociálního podnikání se jim povedlo navázat kontakty, které hodnotí jako podstatnou součást celého programu. V těžkých chvílích si mohli s ostatními popovídat o tom, jaké trable zažívají a vytvořili s nimi podle jejich slov super partu. I po skončení ročníku jsou stále ve spojení a cenné kontakty na další inovátory a mladé podnikatele jim zůstávají.Kam kráčíš, Nekrachni?

Když se nyní ohlédnou zpátky, vůbec by nečekali, že se jim projekt podaří dostat do rozměrů, ve kterých je nyní. Vytvořili materiály pro výuku finanční gramotnosti, které využilo přes 900 učitelů, pustili se do šíření vzdělávání na TikToku, tvoří newsletter i blog a s Googlem chystají hackaton s cílem vytvořit nového AI chatbota. A co by je v době, kdy se přihlašovali do Social Impact Award, nenapadlo?

 „Vůbec by mě tenkrát nenapadlo, že bude do projektu zapojených přes 30 lidí a my budeme schopni za práci platit. Mám radost, že se nám podařilo projekt za ty dva a půl roku rozvinout z výukové appky do komplexní podoby, která dává mnohem větší smysl. Když se nad tím zpětně zamýšlím, tak byla naše cesta docela raketová.“

V roce 2021 získalo Nekrachni nejen cenu poroty, ale také cenu od České spořitelny.

Účast v programu Social Impact Award hodnotí zakladatelé úspěšné aplikace na finanční gramotnost jako dobré rozhodnutí, které by s radostí zopakovali. Podařilo se jim vybudovat “pomocníka do kapsy”, který už dávno není jen Duolingo pro finanční vzdělávání. Věnují se ve svém projektu například tomu, jak funguje blockchain, americké hypotéky či jak se postavit správně ke spoření financí nebo jaké zvolit přístupy k investování. A proč by účast v SIA doporučili ostatním mladým sociálním inovátorům? 

„SIA byl pro nás TEN akcelerační program, který nás opravdu posunul. Přihlásili jsme se ve správný čas a dozvěděli jsme se opravdu relevantní informace, které nám pomohly dostat Nekrachni tam, kde je teď. Pokud si nejsou jistí, jestli by měl být jejich program ziskový a neziskový, tak je Social Impact Award pro ně ten jediný program, kterým si potřebují projít, aby to zjistili. A středoškolákům bych zvlášť vzkázala, že pokud je něco v jejich okolí trápí nebo štve, stejně jako nás s Kubou štvala nedostatečná úroveň finančního vzdělávání – vrhněte se do toho! Nečekejte až přijde někdo starší, zkušenější, někdo s více prostředky.”

Zakladatelé Maria a Jakub na cestě pro ocenění na slavnostním vyhlašování Social Impact Award 2021.

Líbil se vám příběh Nekrachni, kteří se vydali s námi na cestu v roce 2021? Letošní ročník 2024 SIA se spouští už v březnu. Chcete se taky zapojit? Sledujte Social Impact Award nebo nám napište na sociálních sítích.

Zajímá vás, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sledujte LinkedIn.

Zpět na všechny příběhy