Jak šetřit planetu (2. díl): Něco se rozbilo? Zkuste to opravit

Naši prarodiče byli zvyklí rozbité věci svépomocí opravovat, protože nechtěli utrácet za nové, a vážili si svého, často skromného majetku. Jenže opravování vyšlo z módy. Jakmile se dnes spotřebič/boty/telefon rozbijí, vyhodíme je a prostě koupíme nové. Jen 56 % Čechů se rozhodne rozbitý spotřebič opravit.

Oprava by totiž často vyšla mnohdy dráž, nebo náhradní díly nejsou k dispozici. Běžně se také zákazník může setkat s tzv. plánovaným zastaráváním. To je v zájmu výrobců, kteří chtějí, abychom si kupovali stále více jejich produktů, a tak je často dělají neopravitelné. Až 85 % Čechů má zkušenost s tím, že se výrobek krátce po uplynutí záruky rozbil. Jenže v důsledku toho končí na skládkách tuny elektroniky nebo jiných výrobků.

Dobrá zpráva je, že (ne)opravitelností spotřebičů se zabývá i Evropská unie, která v této věci schválila nařízení platné od dubna 2021. To slibuje zákazníkovi tzv. právo na opravu tím, že výrobce umožní například sehnat náhradní díly po dobu deseti let, i když už model není v prodeji. Průzkumy totiž ukázaly, že 77 % obyvatel EU preferuje opravu rozbitého výrobku před nákupem nového. Teď ještě sehnat správného opraváře, že? S tím pomůže Opravárna.

Pokud nejste kutilové, kteří umí opravit cokoliv, jiné šikovné ruce najdete snadno díky Opravárně, největší síti opravářů v Česku. „Dnes máme k dispozici 1815 opravářů po celé republice. Zhruba se 30 z nich spolupracujeme úzce na denní bázi, jsou našimi smluvními profesionálními techniky,“ říká Jan Charvát, zakladatel projektu. 

Jak Opravárna funguje? Zákazník, který potřebuje rychle něco opravit, se zaregistruje na webu a zaplatí vstupní poplatek 49 korun. Potom si vybere opraváře podle různých parametrů a domluví se s ním napřímo. V Opravárně takových zakázek vyřídili od spuštění nové podoby webu v roce 2017 už přes šest tisíc. Že je o podobnou službu velký zájem, dokazuje i to, že Opravárna pracuje jako zprostředkovatel oprav pro velké firmy jako jsou Decathlon, Alza.cz nebo Mall.cz. A nesporný je i dopad projektu na životní prostředí, protože na skládkách končí méně odpadu. „Obecně naší činností předcházíme emisím skleníkových plynů a lokálnímu znečištění z výroby, šetříme místo na skládkách a předcházíme těžbě nerostných surovin,“ shrnuje ekologické přínosy Opravárny Jan Charvát.

„Chceme, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice.“

Na jaře 2018 Opravárna spustila osvětový projekt Opravme Česko, do kterého vkládá až polovinu svého zisku. Tím chce podporovat Čechy v kutilství, ke kterému měli vždycky blízko, a taky bojovat za vyšší opravitelnost nových výrobků. „Chceme, aby výrobky vydržely co nejdéle v ekonomice, tedy aby se opravovaly a pokud už doslouží, aby byly odevzdány k odborné recyklaci,“ vysvětluje Jan Charvát. Zároveň upozorňuje, že nakonec všechno záleží na spotřebitelích.

Tak až se vám příště rozbije displej telefonu, nebo odlepí podrážka u boty, zkuste jim dát ještě druhou šanci. V Opravárně vám s tím jistě rádi pomůžou. 🙂

—————

Opravárna prošla programem Laboratoř Nadace Vodafone, který vznikl ve spolupráci s Impact Hubem. „Laboratoře jsme se zúčastnili na samém začátku našeho projektu. Dala nám úplné základy toho, co je a není podnikání, naučili jsme se základní pojmy a ujasnili jsme si, kam chceme jít, nebo kdo jsou naši zákazníci.“

Dnes, o pět let později, se v konkurenci dalších 14 zkušených projektů stali finalistou mezinárodního programu Climate Finance Community Lab a díky podpoře společností Impact Hub a Climate-KIC mohou brzy získat investici pro další rozvoj. Držíme palce!

Zpět na všechny příběhy

Místo, kde to dokážete

Co je to Impact Hub?

Coworkingové členství

Tarify na pár hodin nebo třeba s neomezeným přístupem 24/7. Vždy s balíkem výhod, které vám usnadní práci.

To vyzkouším

Vlastní kancelář

Office All in One Icon

Všechny služby pod jednou střechou

Office All Sizes Icon

Pro malé startupy i střední firmy

Office Community Icon

Propojení s úspěšnou komunitou

To mě zajímá

Akcelerace projektů

Pomůžeme vám rozvinout vaše komerční i společensky prospěšné podnikání, ať už jste v jakékoli fázi.

Nabídka programů