Co upekla Pekárna Na plechu

Trpí duševním onemocněním, ale po jejich koláčích byste se utloukli. Výrobky pečou jen z originálních surovin a směsi nebo polotovary pro ně nepřichází v úvahu. Rozváží pouze po okolí v rámci Královéhradeckého kraje, ale mimo své regionální úspěchy si v Pekárně Na plechu teď připsali ještě jeden větší: stali se vítězi již 4. běhu akceleračního programu Impact First.

Jak to všechno začalo…

Tréninková pekárna Láry Fáry a s ní i projekt Pekárny Na plechu funguje pod organizací PFERDA z.ú. od roku 2010 a dodává své pečivo do stejnojmenné sítě kaváren. Je to sociálně-terapeutická dílna, do které chodí klienti s těžším mentálním a kombinovaným postižením. “Protože pečivo v kavárnách slaví velký úspěch, založili jsme ještě jednu pekárnu – tenokrát ale ve formě sociální podniku, který bude dodávat zboží i dalším odběratelům. Zaměstnáme díky tomu další osoby s postižením, kteří mají problém najít uplatnění na volném trhu práce,” uvádí Mgr. Iva Laštovicová, fundraiser a koordinátor sociálních podniků PFERDA z.ú.

“Od začátku fungování Tréninkových kaváren Láry Fáry (Rychnov nad Kněžnou 2005, Náchod 2011) nám v podnikání chyběl dobrý dodavatel pečiva a dortů. Byly nám nabízeny mražené dorty nebo polotovary, ale touto cestou jsme nechtěli jít. Takže nám nezbylo nic jiného, než si začít péct sami,” s úsměvem dodává Iva a přiznává také, že od toho byl jen malý krůček dodávat dalším odběratelům.

Úspěchy i neúspěchy

Za první úspěchy byly vždy považovány opakované objednávky a to, že s pekárnou odběratelé zůstali delší dobu, někteří od začátku fungování sociálního podniku (podzim 2014). Byla zde ovšem i řada neúspěchů. Hlavní problém tkvěl v nedostatku kvalitních zaměstnanců, kteří by tvořili zázemí, tzn. nedostatek zaměstnanců bez postižení. “Dlouho se nám nedařilo najít kvalitní vedoucí a personálně pekárnu stabilizovat. Dalším velkým problémem bylo a je nastavení cen a cenotvorba, nedostatečný marketing… atd,” přiznává Iva.

Impact First jako na zavolanou!

Stabilizovat se bylo v určitém momentě skutečnou nutností. Na program Impact First, který by situaci mohl zlepšit, upozornila zaměstnance PFERDy porota Ceny Floccus Nadace České spořitelny, v rámci níž se dostal PFERDA do finále. “Pokud bychom něco zásadního s pekárnou neudělali, museli bychom ji ke konci roku vzhledem k velkým finančním ztrátám zavřít,” svěřuje se Iva a dodává: “Impact First nám velmi pomohl. Hlavně nám přinesl úplně nový pohled na věc. Neustále nám bylo zdůrazňováno, že musíme myslet obchodně a ne sociálně. Báli jsme některých kroků (zdražit, zpoplatnit dopravu, výrazně zkrátit katalog atd.), ale nakonec jsme zjistili, že naše obavy byly zbytečné a že má náš mentor Jindra Fialka pravdu,” směje se Iva.

Jako největší pozitiva programu Iva uvádí workshopy, které byly hodně konkrétní a mohli z nich těžit i dál. Velice si sedli právě s mentorem Jindřichem Fialkou a líbil se jim jeho přístup. Časová náročnost programu jim někdy dávala zabrat, ale nakonec se vše podařilo naplánovat a sladit. Pokud by program umožňoval pokračovat v práci, rádi by využívali podporu dál.

Velká změna k lepšímu

Pekárně Na plechu se v současné době daří dobře, ale vždy je co zlepšovat. “Získali jsme z řad vlastních pracovníků novou vedoucí, která u nás pracuje delší dobu a víme o ní, že je velmi schopná a projekt dobře zná. Musíme ale ještě hodně věcí zlepšit, primárně marketing, komunikaci s odběrateli, dodavatele surovin a organizaci práce. Právě teď se věnujemerozšíření pracovních prostor v pekárně. Chceme taky zkusit rozjet catering ve formě coffee breaků – pár jich máme za sebou a měly úspěch. To všechno by znamenalo, že bychom mohli také zaměstnat více osob s postižením. A díky Impact First věříme, že to dokážeme,” spokojeně dodává Iva.

Více o programu Impact First zjistíte také zde. Dopad máme na prvním místě!

Zpět na všechny příběhy

Místo, kde to dokážete

Co je to Impact Hub?

Coworkingové členství

Tarify na pár hodin nebo třeba s neomezeným přístupem 24/7. Vždy s balíkem výhod, které vám usnadní práci.

To vyzkouším

Vlastní kancelář

Office All in One Icon

Všechny služby pod jednou střechou

Office All Sizes Icon

Pro malé startupy i střední firmy

Office Community Icon

Propojení s úspěšnou komunitou

To mě zajímá

Akcelerace projektů

Pomůžeme vám rozvinout vaše komerční i společensky prospěšné podnikání, ať už jste v jakékoli fázi.

Nabídka programů