Holky se učí programovat

Za posledních deset let klesl počet žen zaměstnaných v IT o celých 15 %. Na technické školy se v celkovém počtu přihlášek najde stěží jedna desetina, která by patřila mladým holkám dychtícím po studiu informatiky. Dita Přikrylová s několika kamarádkami dokazuje, že i v sukni se dá programovat.

Projekt Czechitas, který společně před rokem založila skupina nadšených dívek z Brna, pořádá workshopy o tvorbě webu, návrhu vlastního loga nebo třeba o vývoji pro Android. Na všechny akce je vstup klukům zakázán, zástupce mužského pohlaví lze potkat maximálně v roli mentorů. Za posledních osm měsíců dokázaly proškolit více než 180 holek, několik z nich díky tomu dokonce vyměnilo svoje humanitní zaměření za práci v IT.

Studovat informatiku chce hlavně hodně sebevědomí

K technice to Ditu táhlo už po maturitě, kdy si podala přihlášku na mezifakultní studium informatiky a ekonomie. Na otázku, co bylo nejtěžší, překvapivě neodpovídá vyjmenováním matematických seminářů či výčtem programovacích jazyků: „Obrovskou výzvou bylo hlavně překonat strach, zvednout ruku v učebně plné kluků a zeptat se na něco, co jim přijde úplně jasné.“

Díky svému každodennímu boji se stereotypy si Dita už tehdy velmi dobře uvědomovala, že holky potřebují pro technické myšlení trochu odlišné prostředí. „Ženy nejsou jen věšák na šaty, ale mají mozek, který funguje jinak. Potřebujeme si věci více vizualizovat, vstřebání komplexnějších systémů vyžaduje více času,“ vypráví.

I přesto dokázala u většiny zkoušek skórovat často mnohem lépe než spolužáci. „Oni vždycky byly o hodně dál po odborné stránce, pečlivost při zpracovávání úkolů a dodržování termínů ale přinášelo ty skutečné výsledky,“ potvrzuje svoje přesvědčení, že ženy mají v IT týmech své nezastupitelné místo.

„Občas to bylo ale kvůli velkému tlaku hodně těžké. Člověk o sobě pochybuje, když si spousta lidí myslí, že svých úspěchů dosahujete jen díky vzhledu,“ svěřuje se Dita. Svůj sen ale nevzdala a již během školy si našla práci jako risk konzultant a datový analytik v E&Y.

Ve správný čas na správném místě

V té době se také setkala s Honzou Kolářem, který do Brna přinesl lokální verzi úspěšného mezinárodního programu Rails Girls zasvěcující holky do programovacího jazyka Ruby on Rails.

„Czechitas v podstatě vznikly shodou náhod. Správní lidé se potkali ve správný čas na správném místě a nápad byl na světě,“ vzpomíná Dita na chvíle, kdy se na základě zkušenosti s Rails Girls rozhodla s grafičkou Mirkou Jarešovou rozjet vzdělávací workshopy zaměřené na ženy. Prvním krokem byla hromada myšlenek a růžovočerné logo. „Měly jsme vizi, ale to nestačilo. Dalšího půl roku projekt spal, než jsme v srpnu 2014 našly čas se k němu naplno vrátit,“ říká.

Od léta minulého roku mají za sebou šest různých seminářů a tým se rozrostl na jedenáct zapojených dam. Po celou dobu se jim podařilo udržet koncept bezplatných jednodenních akcí pro začátečnice. S podporou partnerů a zapálených koučů, kteří si nenárokovali žádnou mzdu, se uspořádaly kurzy na tvorbu vlastního loga, webových stránek i programování.

Pozitivní ohlasy se šířily rychlostí blesku, organizátorky musely registrace často zastavit již po dvou dnech. „Hlásí se nám průměrně třikrát tolik zájemkyň, než je kapacita. Chceme všem zajistit individuální přístup, jeden mentor se vždycky věnuje maximálně třem účastnicím,“ objasňuje Dita důvod, proč mohou přijmout pouze třicet zájemkyň. Výběr probíhá na základě motivace. Čím konkrétnější argument je v přihlášce uveden, tím je větší šance. „Czechitas ukazuje nástroje a cestu, jak zrealizovat nápady bez nutnosti shánět nějakého kamaráda ajťáka,“ směje se. „Ideální kandidátkou je třeba designérka šperků, která potřebuje jednoduchý e-shop.“

Důkaz místo slibů

Některé účastnice odcházely z workshopů natolik nadšené, že se rozhodly opustit svoji humanitně laděnou kariérou a vrhnout se do IT vod naplno. Jedním ze zářných příkladů je Zuzka, která se navzdory svému sociologickému vzdělání přihlásila na informatiku a záhy získala pracovní pozici jako junior programátorka. Podobný osud potkal i studentku andragogiky Aničku, která využila své nově nabyté znalosti na vývoj webové aplikace pro lidi držící bezlepkovou dietu. „Chceme, aby takových příběhů bylo mnohem víc,“ dodává Dita.

S novým rokem přišly i velké plány. V programu se objevilo celkem 18 akcí po celé České republice. Vedle těch jednodenních nově přibydou i půldenní a víkendové varianty. Nabídka se rozšířila o vývoj pro Android, 3D modelování v Blenderu a programovací jazyk PHP. V létě navíc chtějí Czechitas uspořádat letní školu pro holky z gymnázií a v září zahájí soutěž pro žačky základních škol.

„Kromě toho se soustředíme na rozvoj strategických partnerství. Jednáme s několika firmami, s nimiž bychom uspořádaly workshop na míru nějaké pozici. Po skončení by si pak mohly vybrat tu nejlepší kandidátku a rovnou ji zaměstnat,“ popisuje Dita.

Czechitas se spojují mimo jiné i s lokálními organizacemi a institucemi, které jim pomáhají s produkční stránkou. Jedním z nejnovějších na seznamu je Impact Hub Brno, nový coworkingový prostor na Šujanově náměstí, který otevře své brány již 1. dubna. „Věřím, že se brzy dostaneme do stavu, kdy budeme moct platit všem zapojeným organizátorkám plat a chodit pracovat do společné kanceláře. Třeba v Hubu,“ uzavírá Dita.

Zpět na všechny příběhy