Jídlo bohů, recyklace mobilů nebo bezodpadový zelený úklid. Akcelerujeme další prospešné projekty

Možná jste o tom nikdy ani nepřemýšleli, přesto může jít o skutečný problém. Holka, která si nemůže jít jen tak zatančit, aniž by na ni nikdo nesahal. Spousta na trhu práce těžko zaměstnatelných lidí, kteří ale mají své talenty a mohou tvořit úžasné věci. Nebo tisíce mobilů končících ve směsném odpadu nebo hůř na skládkách v přírodě. To je jen část praxe, kterou se snaží vyřešit společensky prospěšní podnikatelé. A my máme to štěstí, že s devíti z nich teď budeme spolupracovat v rámci akceleračního programu Impact Hub Impact First. Díky němu budou mít možnost stabilizovat nebo škálovat svoje podnikání a zároveň sdílet užitečné nápady dál.

„Z vybraných projektů máme velkou radost – zaměřením jsou rozmanité, ale jejich nositelé mají jednu společnou vlastnost. Jsou to odvážní lidé plní energie a vůle zlepšovat svět kolem nás. Bude nám ctí, je při jejich úsilí v následujících měsících podporovat,”

Jakub Mareš z Nadace České spořitelny

Kdo se dostal do finále?

Truhlárna HOBLINE touží nabízet výrobky s příběhem, které vyrobili lidé se zdravotním postižením. Chtějí oslovit hlavně ty, kteří mají vztah ke dřevu a lidem, kteří s ním pracují.

Organizace Nové horizonty se s projektem Zelený úklid chystá posunout své služby na vyšší úroveň a šůrovat dle principů Zero waste. Při běžném úklidu totiž vznikne spousta odpadu. To máte sáčky do košů, jednorázové rukavice, ubrousky… A právě tomu se chtějí vyhnout a nevytvářet tak zbytečnou ekologickou stopu. 

Tsampa – Jídlo bohů. Že o tom slyšíte poprvé? Nevadí. Tsampa je celozrnný ječmen upražený, umletý a okamžitě připravený k snědku. Můžete s ním dělat smoothie, placky, kaše, placky, prostě pochutiny veškerých tvarů. Tuto dobrotu pro vás budou vyrábět lidé z těžko zaměstnatelných skupin.

Slyšeli jste o syndromu „Suchého oka”? A věděli jste, že oči by se měly čistit stejně jako třeba zuby? A právě tuto problematiku řeší DentEye, který ve svém týmu má první oční hygieničku v České republice. Správná oční hygiena se stává důležitým tématem – mnoho z nás v dnešní době tráví většinu dne za počítačem, což našim očím zrovna nesvědčí.

Respekt je sexy – hlásá projekt, který společně s bary, kluby a firmami vytváří síť míst, kde se netoleruje sexuální obtěžování. V podnicích speciálně školí personál tak, aby uměli pomoct obtěžovaným a zároveň se vypořádali s agresivními hosty. U firem zase pomáhají nastavit mechanismy hlášení nevhodného chování a učí zaměstnance, jak sexuálnímu obtěžování předcházet. Protože cítit se v práci i na večírku bezpečně, by mělo být normální.

Porotce Jakub Mareš z Nadace České spořitelny při výběru projektů

Remobil je neziskový projekt sběru nepotřebných mobilních telefonů. Pokud tedy nějaký doma máte, šup s ním k nim. Z každého vráceného telefonu poputuje 10 Kč na charitu, což je při odhadu 10 milionů nepoužívaných mobilů v Česku docela slušná částka. Vybrané telefony zrecyklují ve firmách, kde pracují osoby těžko uplatnitelné na trhu práce. 

Projekt Cedrovatka s láskou vyrábí čokoládové bonbony zabalené do krabiček z ručního papíru. Vytváří tak pracovní příležitosti pro ty, kteří jsou znevýhodněni na trhu práce a poskytují jim pracovní a psychosociální podporu. Na jejich čokoládovnu Mana narazíte v Krásné Lípě a můžete tam klidně strávit celý den pozorováním ladných pohybů všech špachtlí, hrnců, vařeček, kuchařek i kuchařů.

Chcete jít učit a nevíte, jak na to? Zkuste Výluku. S dráhou to nemá nic společného, i když vám účast na některém z jejich workshopů může pomoct přehodit výhybku a nasměrovat vás ke smysluplné práci. Ve Výluce totiž získáte autentickou zkušenost se školou a zařadíte se do komunity začínajících učitelů. 

Baby Office je eventová agentura pro děti i dospělé. Zaměřuje se na hlídání dětí ve firmách, kde se umí postart o sviště už od 6 měsíců. Specialitou jsou pak mobilní dětské koutky, díky kterým se dítka zabaví téměř kdekoliv a kdykoliv. Rodiče se tak mohou věnovat tomu, čemu zrovna potřebují.

Finalisty teď čeká 4měsíční práce s mentorem, odborné workshopy a konzultace s experty. Nejlepší projekt získá po ukončení akcelerace grant 50 000 Kč od Nadace České spořitelny a marketingovou a mediální podporu.


Zajímá vás rozvoj vašeho projektu? Podporujeme startupy, firmy i neziskovky. Podívejte, co pro vás můžeme udělat.

Zpět na všechny příběhy