Láska k hudbě umí vytvářet mosty

Amaro Records jsou vítězi druhého kola akceleračního programu Impact First a prožívají poměrně zlomový rok. Na pomezí brněnského centra a sociálně vyloučené lokality otevřeli nahrávací studio, které se věnuje jak komerčním zakázkám, tak komunitním aktivitám. Letos na podzim přibude sociální kavárna, ve které chtějí ještě více propojovat různé sociální skupiny.  

Proromský přístup v praxi

Studio Amaro Records vzniklo jako poměrně nezávislý projekt IQ Roma Servis, 18 let fungující neziskové organizace působící po celém Jihomoravském kraji. Mají komplexní program, kde kromě nezaměstnanosti, diskriminace a inkluze řeší také problematiku dětí a dospívající. „Věnujeme se palčivé situaci kolem segregace romských dětí na základních a speciálních školách a také podporujeme vzdělávání romských žáků středních škol,“ vypočítává Petra Borovičková, která se do týmu zapojila před dvěmi lety jako pedagogický pracovník.

Ústřední postavou jejich veřejné, nízkoprahové hudební dílny byl od samého začátku Gejza Horváth, muzikant, skladatel a spisovatel, který dlouho snil o koncepční práci s romskými talenty, jež se mu hlásili. Zároveň v týmu přemýšleli, jak více využít jeden z mála pozitivních stereotypů o romské komunitě, tedy jejich muzikálnost.

„Spolu s Fakultou sociálních studií Masarykovy Univerzity jsme se zúčastnili programu CITY Spyce. Na jeho začátku proběhl takový evropský veletrh dobrých příkladů z praxe, kde nás zaujala nízkoprahové hudební studio z Barcelony. Tehdejší výzkum FSS navíc potvrzoval, že jedna z nejsilnějších potřeb mladých lidí je právě realizovat se a ukázat světu své silné stránky.“

„Ve veřejném prostoru jsme pociťovali deficit kulturních příležitostí. Velmi záhy jsme se proto rozhodli, že vytvoříme vlastní nahrávací studio,“ vzpomíná Petra. Byli přesvědčeni, že pokud se práce s mladými profesionalizuje, podaří se jim přinést také pozitivnější obrázek o aktivitách minority do veřejného a mediálního prostoru. Také proto začali hledat sídlo přímo v centru metropole.

Hrají si s hernou

O realizaci Petra hovoří jako o dost „zběsilém období“. Stihla je nejedna nečekaná událost, ale štěstí stálo na jejich straně. Díky městské části Brno – střed získali prostor bývalé herny za symbolický pronájem v hodnotě 1 Kč. „Hned na začátku přestavby nám ale vznikly nečekaně vysoké výdaje kvůli odhlučnění. Při rekonstrukci se pak v prostorách začala propadat podlaha a kvůli tomu musely být provedeny další složité stavební úpravy.“

„Celkově se naše náklady za rekonstrukci zněkolikanásobily, podané žádosti na dotace nevycházeli a my byli v patové situaci. Ve správnou chvíli ale zafungovala šťastná náhoda a našel si nás ambasador americké Bader Foundation,“ popisuje ve zkratce Petra adrenalinovou rekonstrukci. K projektu se nakonec připojilo přes 50 doborovolníků a zmiňovaná nadace se stala jejich štědrým donorem.

Zkušební provoz zahájili 7. dubna 2016 a krátce na to přišla výhra v Impact First.  „Taková satisfakce člověka neskutečně těší a myslím, že děláme krásnou práci,“ usmívá se Petra.

Nezávisle a výdělečně

„Od samého začátku jsme chtěli mít z Amaro Records sociální podnik. Abychom mohli propojovat minoritu s majoritou, abychom mohli pomáhat a zároveň se uživili a také proto, abychom dále mohli rozvíjet vlastní činnost,” říká přesvědčeně Petra, která chtěla zajistit potřebným třeba rekvalifikace nebo pracovní příležitost. Měli zkrátka spousta snů, ale takřka žádnou zkušenost s podnikáním či byznysem.

Proto byli naprosto nadšení, když v rámci Impact First postoupili na jaře 2016 do druhého sprintu, kde už spolu s podporou mentora získali také finanční prostředky na výzkum a ověření svých cílů. „Všechno nám dávalo smysl – workshopy, přístup našeho mentora z České spořitelny a také to, že jsme spolu trávili spoustu času jako tým. Pojmenovali jsme si hlavní rizika a některá z nich se nám dokonce podařilo úplně eliminovat,“ popisuje Petra nadšeně.

Pochvaluje si také mastermind skupiny, seznámení se s dalšími podobně laděnými projekty a celkové zázemí Impact Hubu: „Vylepšili jsme si metody vlastní práce a celá akcelerace i vítězství nám přineslo spoustu radosti. Navíc jsme vyhráli také Unlimited členství, takže jsme teď součástí brněnské Hubí komunity a pořád ještě získáváme další zajímavé kontakty,“ reviduje Petra poslední měsíce.

Kam v Brně?

Od října by mělo Amaro Records otevírat plánovanou hudební kavárnu. Už teď je ale možné využít nahrávací studio. Kvalitou zázemí, vybavením a komfortem si prý nezadá s většími profesionálními studii. Díky tomu Amaro Records přijímají komerční i neziskové zakázky. Na jejich stránkách už můžete najít první videoklipy a nahrávky.

Aby byla možnost nahrávání dostupná všem, zavedli tzv. dobrovolnický program – za pět hodin bezplatné práce získají zájemci nahrávací hodinu zdarma. „Podobný systém podporuje tvorbu různých společenských vazeb a získávání cenných pracovních i sociálních zkušeností,“ dodává Petra energicky. „Pokud jde o studio, uvažujeme také o rozšíření na trh divadla či audioknih. Rádi také vystupujeme jako týmová kapela a pořádáme rozličné kulturní akce. Takže pokud hledáte něco originálního, neváhejte se nám ozvat,“ vybízí Petra. Amaro Records rocks!

Zpět na všechny příběhy