Ten pravý sociální Nášup
Víte, jaké mají možnosti uplatnění lidé s dlouhodobým duševním onemocněním? Díky projektu NášUp zase o něco větší. Tým Spirály, jehož je NášUp součástí, se zaměřuje právě na ně. Jak to vypadá v praxi? Pomocí sociální služby i zaměstnání podporují své klienty, aby mohli pracovat a znovu nalezli své místo v životě. Poskytují službu sociální rehabilitace v tréninkových kavárnách v Ostravě- Zábřehu a v Porubě u Oblouku. Ročně podpoří asi 45 lidí s duševním onemocněním. Zároveň je zaměstnávají v oblasti cateringových služeb, údržby zeleně a úklidu. Pracuje pro ně 23 lidí, z toho 14 osob se zdravotním postižením. A mělo by jich brzy přibýt – jako vítěz 3. běhu programu Impact First má totiž Nášup velké plány.
Proč to všechno dělají?
Obecně prospěšná společnost Spirála (zal. v roce 2012) má s prací s lidmi s duševním onemocněním dlouholeté zkušenosti Své služby poskytují na území Moravskoslezského kraje a zejména města Ostravy. “Většina našich zaměstnanců pobírá invalidní důchod, který je často nízký a navíc práci vnímají také jako možnost seberealizace a uplatnění v životě. Jsou silně motivováni zlepšovat své sociální a pracovní dovednosti, a to přesně jim Spirála nabízí,” vysvětluje Eva Krestová, spoluzakladatelka společnosti.
Úřad práce v Ostravě evidoval ke konci března 2480 uchazečů se zdravotním postižením a jen 428 volných vhodných pracovních míst. Ve Spirále chtějí vyjít vstříc této poptávce a snaží se nabízet a rozšiřovat možnosti zaměstnávání speciálně pro lidi s duševním onemocněním. Zakotvit opět ve svém životě a najít své místo ve společnosti pomáhají také rozvojem sociálních dovedností v rámci sociální služby.
První úspěchy i neúspěchy
Podnikatelské snahy Spirály se rozjížděly velmi postupně. První cateringy s uživateli sociální služby začali zajišťovat pro úřady a jejich akce. “Nejednou jsme vybíhali z kanceláří do kuchyně a mezi psaní projektů a finanční plánování vměstnávali přípravu chlebíčků či bramborového salátu. Zájem o naše občerstvení domácí kvality způsobil, že jsme na těchto činnostech zaměstnávali další bývalé klienty sociální služby. A jedeme dál,” prozrazuje Eva.
Do programu Impact First původně vstupovali s plány na zbudování rukodělné a šicí dílny. Žádali o grant EU, který jim nevyšel. Díky akceleračnímu programu ale už vědí, že nejprve je potřeba stabilizovat svou stávající činnost. Myšlenky na novou dílnu se však nevzdávají.
V Impact First
O programu Impact First se dozvěděli díky Facebookové stránce Impact Hub Ostrava a Marcele Kučové, se kterou se již pár let znají. Cateringové služby pro veřejnost nabízí Nášup již několik let. “Chceme se profesionalizovat a naučit se lépe pohybovat v podnikatelském sektoru. To byla naše hlavní motivace pro vstup do Impact First. Chceme být úspěšnější v podnikání, abychom mohli zaměstnávat více lidí se zdravotním postižením a zvýšit tak dopad své činnosti,” zmiňuje Eva.
Podle jejích slov je akcelerátor skutečně “nakopnul a posunul”.
“Pomohl nám vystrčit hlavy z naší „sociální krabice“. Naučili jsme se více spolupracovat s dalšími organizacemi a firmami, analyzovat a vyhodnocovat naši práci. Ale také být na sebe a to co děláme hrdí. To totiž v oblasti neziskového sektoru nebývá zvykem,”přidává Eva. Získali množství nástrojů a dovedností, které mohou uplatnit v práci organizace i v sociálních službách.
Jako nejcennější z celého programu, z hlediska posunu myšlení, považují tým, finanční plánování a marketing. Jako velice cenné uvádí také networkování. Dle vlastních slov se setkali s řadou skvělých lidí a mentorů, získali zpětnou vazbu od spousty odborníků z různých oblastí a dozvěděli se více od od kolegů z jiných neziskovek, které nechtějí navždy zůstat jen neziskovkami.
Co teď a co potom?
To, co získal tým v programu, se nyní snaží předat všem kolegům ve Spirále. Hlavní změna se prý týká hlavně nastavení mysli, kterou se teď postupně snaží účastníci předat širšímu týmu. Stabilizují stávající aktivity, díky rozšíření týmu zvládají více zakázek v cateringu, rozjíždí údržbu zeleně. Rozjeli testovací fázi své vysněné rukodělné a šicí dílny a chystají se zkoušet odbyt prototypů výrobků. Pokračují ve spolupráci s mentorem Davidem Kovalským, který si je během programu Impact First skutečně oblíbil. A troufají si i tam, kam by si dříve netroufli. Přihlásili svůj nápad na mobilní aplikaci do soutěže Ackee a postoupili do veřejného hlasování.
Stali se také členy ostravského Impact Hubu, kam dodávají občerstvení pro eventy. Dále rozvíjejí i spolupráci s Českou spořitelnou, čerstvě mají vymezená chráněná pracovní místa přes Úřad práce. A hlavně, nápad na svou mobilní aplikaci chtějí realizovat i v případě, že u Ackee neuspějí. Věří, že ji spustí už letos. Ověřili si totiž, že když něco chtějí, společně to dokáží.