Než změníme svět, musíme mu rozumět

Anne-Françoise Blüher je analytička, která miluje čísla, grafy a ekonomické ukazatele. Dlouhou dobu pracovala v bance, ale nedávno udělala jeden zásadní krok. Opustila jisté zaměstnání, odhodila formální oblečení, nasadila batoh na záda a vydala se vstříc za svým snem – vytvořit platformu, která pomůže lidem lépe porozumět současnému stavu světa, abychom ho mohli změnit k lepšímu.

Jako spousta jiných členů Hubu, kteří rozjíždí vlastní projekt, řeší i Anička problém, se kterým se sama potýkala a současně doufá, že tím ulehčí práci ostatním. “Když jsem ještě v bance zpracovávala nejrůznější analýzy, měla jsem často problém najít rychle relevantní data. Na internetu je jich spousta, ale špatně dostupných nebo nepřehledně řazených. Přitom je stačí jen centralizovat, dát do souvislostí, tematicky seřadit a hezky vizualizovat. Já považuji za jeden z hlavních důvodů současných krizí to, že lidé, i odborníci, nemají dostatečný přehled o stavu ekonomiky, a tak ji nemohou dobře hodnotit a správně se rozhodovat. Nemají totiž platformu, která by jim poskytla ucelený pohled. Proto jsem se rozhodla s tím něco udělat,” komentuje Anne své počáteční úvahy. Nakonec se jí v hlavě zrodil nápad na web, který by tento problém mohl vyřešit.

Bluenomics se vyvíjí už téměř dva roky. Anička spolupracuje se třemi programátory, od letošní zimy se projektu věnuje na plný úvazek. Za tu dobu se jí podařilo vytvořit funkční beta verzi platformy, která nabízí souhrnná makroekonomická data z řady veřejných zdrojů. “Naše databáze je napojená zejména na World Bank a Eurostat. Nedávno jsme získali i přístup k OECD. Mám z toho velkou radost, jelikož jsem s nimi komunikovala celý minulý rok a nakonec se to skutečně podařilo.” Přestože se může na první pohled zdát, že Bluenomics se bude hodit jen pro ekonomy, objem informací, se kterými databáze pracuje, je obrovský. K dispozici je téměř 150 mil. časových řad, ze kterých Anne vybírá relevantní údaje, které zveřejňuje na webu, což umožňuje široké použití. “Máme i řadu demografických nebo environmentálních údajů, které mohou využít třeba novináři. Jednoduchým způsobem se dá zjistit, jaká je průměrná velikost třídy na základní škole na Islandu, která země na světě spotřebovává nejvíce neobnovitelných zdrojů energie nebo jakým způsobem se v Evropské unii pracuje s komunálním odpadem.” Pracujeme intenzivně i na dalších tématech jako je Doing Business, Ekonomické prognózy nebo Rizikový profil země, která pomohou i malým a středním podnikům v plánování jejich businessu.“

Přístup na většinu stránek www.bluenomics.com je zdarma. Studenti/akademičtí pracovníci mohou navíc bezplatně stahovat grafy, tabulky a časové řady. S placením se počítá pouze u prémiových stránek určených pro profesionální uživatele.

V současné době Anne hledá testery, kteří by jí dali zpětnou vazbu na funkčnost, obsah a výkonnost stránek Bluenomics. Bude moc ráda, když ji na e-mailu [email protected] poctíte svým komentářem. Svoje zkušenosti můžete také sdílet na https://www.facebook.com/BLUENOMICS, https://www.linkedin.com/company/bluenomics nebo https://twitter.com/Bluenomics, kde se dozvíte aktuální novinky.

Zpět na všechny příběhy