Příběh jednoho domu - Impact Hub Brno

Vše začalo v polovině minulého století. Zajímavě řešená brněnská budova s průmyslovou halou netradičně umístěnou v prvním patře sloužila pracovníkům Výzkumného ústavu pletařského. Uběhlo spoustu let a dnes je z ní největší Impact Hub v Evropě. Jakými proměnami dům prošel? A čím nám tak učaroval?

Úplně na počátku…

Stavba pochází ze 70. let. Jedna část byla projektována jako pletárna, druhá jako sídlo pro Výzkumný ústav. Budova měla svoji zvedací plošinu s obrovskými ocelovými vraty na fasádě 2. nadzemního podlaží, nákladní výtah až do suterénu, vykachličkované umývárny i bazén na chemikálie. Po zrušení původního provozu byl suterén pronajímaný jako skladiště, v přízemí byla třeba i autodílna. Později vznikl pro nevyužívaný objekt nečekaně honosný projekt se stavebním povolením z roku 2008, který na Cyrilské 7 navrhoval polyfunkční dům s administrativou, restaurací, fitness a prodejnami v několikapodlažní nástavbě.

Než k tomu došlo, nadchli se pro tuto adresu zakladatelé Impact Hubu. Brownfield, umístěný pouhých 10 minut chůze od nádraží a centra města, měl ideální dispozice a uvnitř stále přítomnou zvláštní auru tvořivosti. Po náročném zaměřování a administrativním ošetření se podařilo celý objekt odkoupit a na přelomu let 2011/2012 navrhnout citlivější projekt.  S jasným záměrem: ponechat budově její původní ráz a zasvětit ji novým zajímavým aktivitám. Prostě tvořit tam, kde se tak dělo od nepaměti.

A dnes?

Nově zrekonstruované části jsou již z 90 % obsazené a zarezervované, ale když si pospíšíte, můžete mít na Cyrilské 7 sídlo i vy. Nové fixní stoly umožňují kloubit práci mezi svými a přitom si užívat pohodlí vlastního stálého místa. Pro ty, kteří mají rádi nadhled a otevřené nebe nad hlavou, tu vznikla nová terasa, druhá se plánuje. Nová je také velkorysá kancelář a prosklená konferenční místnost. A architekti nezapomněli ani na prostor vyhrazený čistě pro odpočinek nebo dnes nezbytné video hovory – odhlučněné skype budky tu poskytují dostatek komfortu i soukromí. Zkrátka, na 3 450 m² se rozprostírají tři patra plná příležitostí a chytrých interiérových řešení.

A že je budova zastrčená a v neatraktivní čtvrti? Berte ji jako první vlaštovku oživování kdysi důležité oblasti. Možná jsou šedé omítky domů okolo, ale uvnitř Hubu to hýří barvami. Můžete si to přijít kdykoli ověřit.

Zpět na všechny příběhy