Velké změny se rodí pomalými kroky

Jarka Kořená pracuje v rodinné firmě Finrodina.cz a také ve startupu Finanční svoboda. Hra, která simulací života, zvyšuje finanční gramotnost v zemi, je na trhu už 8 let. Používá se i na základních školách a tvůrci s ní mají ještě další velké plány. Jarka s ní čerstvě dokončila akcelerační program Impact Hub 100-day Challenge, ale vyprávěla i o zážitcích s dětmi a životních změnách kousek od vyhoření.

Úspěšně nesplněný cíl

Jarka skromně uvozuje, že byli v právě skončeném běhu Hubího akcelerátoru úspěšnější projekty než Finanční svoboda. „Díky průběžným branám, při kterých se scházeli všichni účastníci, vím, jak se komu daří. My ale na rozdíl od ostatních nevstoupili do akcelerace ve správný okamžik. I tak jsem se ale na finále hrozně těšila, protože někteří udělali úžasný posun. Navíc se na společných setkáních vždycky rodily inspirativní myšlenky. Člověk si uvědomil, zda jde správným směrem,“ otevírá téma Jarka.

Hlavní motivací pro vstup prý byla potřeba rozhýbat novou verzi hry. Jarka se věnuje také poradenství a lektorské činnosti a skrze Impact Hub 100-day Challengese chtěli více věnovat i vývoji samotnému. Snažili se vyjasnit si, kterým směrem se ubírat. Jarka na to během akcelerace nakonec přišla, ale paradoxně právě kvůli tomu nesplnila původně daný cíl. Chtěli uvést novou retailovou verzi hry na Vánoce 2016, což jak zjistili, není reálné.

Jarka ale účasti nelituje: „Už víme, kolik by nás co stálo, jaké by byly zisky, co dělat a co nedělat. Zároveň jsme si díky kontaktům z 100-day Challenge ujasnili, že nejlepší bude vydat si hru sami.“ Jako hlavní přínos účasti uvádí Jarka jiný pohled na věc: „Uvažovala jsem v malém a narazila na úplně odlišné myšlení. Najednou to bylo samé: „…a šlo by toto a mohli byste i tamto“. Už se dokonce diskutovala i elektronická verze! Tenhle rozhled mě strašně nakopl,“ směje se Jarka, které pomáhal v průběhu i její otec, původní iniciátor hry. Oba dnes už ví, že není potřeba osekat aktuální verzido přijatelnějšího formátu, ale vymyslet kompletně nový herní mechanismus.

Finanční rodina

Celá rodina se rozhodla více se soustředit na poradenství a ještě větší využití současné verze hry. Finanční svoboda má širokou cílovou skupinu. Mezi klienty patří například ČSOB nebo Partners, kteří ji používají ke vzdělávání svých pracovníků, individuální poradci, ale také školy.

Skrze projekt České spořitelny se pomocí Finanční svobody proškolí až 70 škol za půl roku. Nejprve se herním principům naučí všichni učitelé, pak děti a nakonec se pořádají i turnaje v tělocvičnách. Jarka s rodinou se ale těší i na moment, kdy si ji každý bude moci zahrát doma. Zatím je možné vyzkoušet si hru pod vedením školitele na některém z pravidelných veřejných workshopů. Pokud navíc někdo potřebuje poradit s investicemi, pojistkami a tak dále, i to Jarčina rodina umí.

„Během 100-day Challenge jsem si také uvědomila, že vzhledem k počtu našich aktivit, pro nás není nutné natlačit všechno do 100 dnů. A Honza nám otevřel oči: první musí být byznys, obchod, stabilní příjmy a pak teprve další projekty. I proto jsme uspali myšlenku nové hry a začali se jednoduše soustředit na prodej,“ přiznává upřímně Jarka.

Společnost Finanční svoboda vznikla teprve před dvěma lety, hra je na světě ale o pár let déle. První návrhy hry prý dokonce vznikaly už za Jarčina dětství a doteď je mají schované v rodinné kanceláři. Na současném modelu se nakonec podílel celý tým včetně pedagogické poradkyně. Přispívala i maminka, doktorka Kateřina Kořená, která přednáší na Ekonomické fakultě VŠB-TUO.

Nabízí se proto otázka, zda už nemá Jarka všech těch financí dost: „My s bratrem přemýšlíme o financích trochu jinak. Táta je počtář, ale my s Tomem věnujeme energii spíše do vzdělávání, jsme humanitně orientovaní. Řešíme, jak co nejlépe vysvětlit souvislosti a hlavní principy. Táta si dělá legraci, že jsou mé články na blogu hrozně amatérské, ale všichni víme, že nejde o přesnost. Chceme, aby lidé financím opravdu porozuměli,“ dodává spokojeně Jarka.

Finační gramotnost

Hra je určena už pro děti od 11 let. Co takové děti učí? „Je to velká legrace! I když „maloši“ nerozumí pojmům spotřebitelský úvěr nebo debet, princip hry vždycky pochopí. Když si půjčí, musí za to něco platit – a i bez termínů chápou, že je to špatně. Stejně tak se v nich daří budovat názor, že investice mají smysl. Možná je to k nevíře, ale někteří školáci si vedou lépe než dospělí. Nemají předsudky. Zatímco někteří dospělí ví všechno nejlépe, děti si z toho vemou to opravdu důležité,“ líčí Jarka radosti práce s dětmi.

Potvrzuje, že zájem o finanční gramotnost roste, což s sebou ale nese také negativa: „Počet poradenských subjetků roste a bohužel, protože veřejnost zatím není dostatečně vzdělaná, nepozná, co je a co není kvalitní. Zároveň mnozí školí o tom, kdo je exekutor a jak na osobní bankrot. Vůči tomu jsme dost skeptičtí a snažíme se raději o prevenci. Je to samozřejmě náročnější. V současných produktech a podmínkách se často nevyznají ani sami poradci, ale tím spíš to má smysl“ shrnuje Jarka rodinný přístup.

Finanční svobodou už prošlo 370 škol a některé z nich jezdí pravidelně na mistrovství. „Ano, máme mistrovství,“ reaguje pobaveně na překvapený údiv. „Bude v Praze, už třetí ročník. Loni se nám účastnilo přes 120 účastníků a už teď se nám hlásí další nové školy,“ říká Jarka, která věří v nový rekord.  

Životní řád

Jarka je velmi činorodý typ. Školí, dělá poradentství, bojovala v Impact Hub 100-day Challenge, zároveň dopisovala bakalářku a ještě donedávna vystupovala s pěveckým souborem. Jak to všechno stíhá? „S partnerem hodně sportujeme, a to mě nabíjí. A hodně jsem toho vyškrtla. Ve 23 letech jsem byla takřka vyhořelá a místo školy makala na Majálesech pod Unii studentů. Začala jsem trpět nechutí ke spoustě věcem, a tak jsem se zamyslela nad tím, jak lépe pracovat se svou energii,“ vysvětluje Jarka, která si prošla během prvního studia těžkou ztrátou iluzí.

Pomalými změnami si vypracovala velmi přesný řád. Jarka dnes chodí brzy spát, brzy vstává, bývá offline, jezdí často do přírody a snaží se za ničím nehonit. „Myslím, že si někdy hrozně ubližujeme. Časem jsem zjistila, že je možné dobře jíst, nehltat kafe, neponocovat a cítit se skvěle,“ usmívá se Jarka plná elánu. Nedávno si v dobré víře dokonce vyzkoušela pobyt ve tmě. Absolvovala jej právě během účasti v akcelerátoru.

„Věděla jsem, že je přede mnou spousta náročných úkolů a říkala jsem si, že bych se tím možná mohla uklidnit a načerpat trochu síly. Když jsem pak byla už na místě a v takřka v meditativním stavu, psala jsem si do bloku „hlavně se nestresovat, hlavně se nestresovat“. A zřejmě se mi to daří. Kdo ví, možná i proto jsem se rozhodla v 100-day Challenge zpomalit. Na startupové scéně převládá podle mého mužský prvek – jet na výsledek, rychle, bez klopýtnutí, bez přestávek, buch buch“ popisuje Jarka dramaticky. „Ale pro mě je nejdůležitější vnitřní klid. V dalších pěti až deseti letech bych hlavně ráda zjistila, zda je možné vybudovat úspěšný byznys, aniž by se člověk nervoval, přepracovával a zapomínal na svůj volný čas, přátele nebo zdraví.“  

Zpět na všechny příběhy