Věřím v lepší ovzduší

Čisté nebe je obecně prospěšná společnost, jejímž posláním je aktivně bránit právo obyvatel Ostravska na čistý vzduch. Vede jej ostravská Hubí členka, Markéta Ubíková. Společně s manželem píše blog Car-free rodina a lektoruje PR a marketing sociálních sítí. Čisté nebe je ale její prioritou. Má za sebou řadu úspěšných projektů jako Čistý komín, OxyBox, Hlídka Barona Prášila nebo think tank Ostravské nebe. S aplikací SmogAlarm vloni  úspěšně prošla akceleračním programem Laboratoř Nadace Vodafone, který podporuje technologické projekty pro lepší svět.

Co ti účast v Laboratoři Nadace Vodafone dala?
Za Laboratoř jsem moc vděčná. Sblížila jsem se s lidmi kolem Hubu, společensky odpovědného podnikání a taky s kolegy z neziskovek. Absolvovala jsem sérii worskhopů a měla možnost konzultací s mentorem Honzou Slavíkem. Laboratoř nám pomohla ujasnit si, kdo je naše cílová skupina. Díky experimentům jsme si ověřili zájem cílové skupiny, díky čemuž jsme vytořili business model. Laboratoř nám pak pomohla definovat další kroky, které musíme realizovat, pokud má projekt skutečně fungovat.

Na začátku srpna skončila vaše kampaň Vypakuj smog. O co šlo a jak celá kauza pokračuje?
V současné době vzniká důležitý dokument, Program zlepšování kvality ovzduší. Určí další kroky v řešení znečištěného ovzduší do roku 2020. Z našeho pohledu je dokument málo ambiciózní a má řadu chyb. Proto jsme se spojili s Frank Bold, organizací právníků, která pomáhá občanům domoci se práva. Společně jsme připravili kampaň Vypakuj smog, aby se občané mohli k dokumentu vyjádřit. Přestože kampaň spadla do období prázdnin, zapojily se stovky lidí a ministerstvo teď připomínky zpracovává.

Tvoje rodina (manžel a tříletý syn) je tvz. car-free. Jste opravdu úplně bez auta?
Žili jsme bez auta ještě před narozením syna a velmi nám to vyhovovalo. Všichni nás strašili, že když má člověk dítě, bez auta se neobejde. My jsme si řekli, že to zkusíme. Syn má tři a půl roku a pořád to zvládáme. O své zážitky se dělíme na blogu.

Jak to dopadá v Hlídce Barona Prášila, mystifikuje se hodně?
Nestává se často, že by zaznívala vyloženě nepravda – informace jsou ale často vytržené z kontextu nebo se data a údaje zkreslují. Kolem ovzduší na Ostravsku navíc panuje řada mýtů a politici je rádi využívají. Hlídka Barona Prášila se zaměřila i na vyvracení těchto mýtů. Mezi oblíbená patří tvrzení, že za ovzduší na Ostravsku může Polsko, že ovzduší znečišťují hlavně lidé svými kotly nebo že máme stejný vzduch jako v Praze nebo v Paříži.

Roste zájem veřejnosti o aktivní podílení?
Dospívá další generace lidí, která je citlivější na kvalitu prostředí, v kterém žije. Mladí lidé začínají zakládat rodiny, více uvažují o zdraví a jsou obecně aktivnější. Buď se z důvodů kvality prostředí odstěhují mimo Ostravsko nebo se nakonec začnou zapojovat.

Jak vám může pomoct v boji za čisté nebe jakýkoli občan?
Pomůže už to, že člověk problém ovzduší začne vnímat, zjistí si základní informace a bude o něm mluvit. Každý se může zapojit do našich kampaní nebo se stát fanouškem na Facebooku. A vítáme i dobrovolníky pro pomoc našich akcích nebo pomoc s provozem (překlad, korektury textu, grafika, konzultace apod.) Lze nás také podpořit i finančně. Každý dar či podpora má význam.

Na vašich webových stránkách je úctyhodná řádka dílčích projektů, přitom jste jen čtyři. Jak to všechno zvládáte?
Když má člověk vnitřní motivaci, tak toho může zvládnout opravdu mnoho. Zvládáme to díky kvalitnímu týmu a díky podpoře dobrovolníků. Náš tým se v září rozšíří o dalšího člověka. Je to Anna Plošková, která bude mí na starosti právě projekty a budoucí akce.

Myslíš, že nad Ostravou jednou skutečně zavládne „čisté nebe“?
Věřím, že k tomu neustále směřujeme. Pokud lidé dají najevo, že chtějí pro sebe a svoje děti čistý vzduch, tak čisté nebe prosadíme.

Pokud i vy máte projekt, který prostřednictvím technologií řeší společenské nebo enviro problémy, přihlaste se do 14. září 2015 do Laboratoře Nadace Vodafone. Kromě workshopů a mentoringu na míru můžete za svou aktivitu získat celkem až 415 000 Kč. Program je určený pro neziskové organizace a společensky prospěšné podniky. Pro více informací jděte na www.laboratornadacevodafone.cz.  

 

Zpět na všechny příběhy