Appka zefektivňuje dobrovolnou práci v hodnotě miliardy

Ondřej a Luky se potkali ve skautu a jako vedoucí ví, kolik času zabere administrativa, papírování nebo komunikace s rodiči. Rozhodli se proto vytvořit aplikaci, která se stala okamžitě hitem napříč oddíly. Vydali už 21 verzí, jejich Levitio má aktuálně přes 2300 uživatelů a stali se vítězi 12. běhu akcelerátoru Impact First. Spoluzakladatele Ondry Běnka jsme se zeptali mimojiné na to, proč by vás mělo jako rodiče nebo podnikatele zajímat, co dělají, a jak velký je jejich pozitivní dopad. 


Jak dlouho jste vyvíjeli svou aplikaci, než se dala nabídnout pro běžné užívání?  

Úplně první verze vznikla za zhruba dva měsíce vývoje ve volném čase po večerech. A původně byla určena pouze pro jedno skautské středisko. Ovšem když jsme se o našem konceptu a vizi zmínili mezi skauty, strhla se velká lavina zájmu. Aplikaci jsme tedy přizpůsobili tomu, aby ji mohli používat i jiné oddíly. Teď ji vyvíjíme přes 2 roky.

Co jsou ty nejpalčivější problémy, které umí řešit? 

Levitio vedoucím šetří hodně stresu a času, až 72 hodin ročně na jednoho vzdělavatele. Například když oddílu ujede poslední nedělní autobus, vedoucí z aplikace jednoduše pošle zprávu všem rodičům pouze zúčastněných dětí. Když se nedejbože dítě na výpravě zraní, telefon na rodiče je bez hledání na jeden klik. Kolik se má koupit jídla, jak velká se má zamluvit chata nebo kolik míst v autobuse koupit? Díky pozvánkám s nahlášením účastí rodičů to vedoucí přesně dopředu ví. Všechny potřebné informace o dětech i programu má vedoucí v kapse. Jestli má někdo alergii nebo nevyplnil potřebnou přihlášku. A díky chytrým filtrům může jednoduše napsat zprávu jen těm, kteří třeba ještě nezaplatili.

Takže by měli mít rodiče radost, pokud vedoucí jejich dítěte používá Levitio?

Pro jeho dítě může vedoucí s Levitiem tvořit kvalitnější a lépe připravený program. Nebude muset tolik sedět v papírech a dělat rutinní práci. Navíc rodiči budou chodit přehledné informace o všech chystaných výpravách – jediným tlačítkem pak stačí děti přihlásit nebo omluvit. Brzy pro rodiče vytvoříme také přístup do aplikace, díky kterému budou moci předat okamžitou zpětnou vazbu nebo se spojit třeba s dalšími rodiči.

Jak velká je vaše potenciální cílovka? 

V téměř v každé obci, i v té nejmenší vesnici, je oddíl skautů, hasičů nebo sokolů. Jen v Česku to dělá 350.000 dětí, které chodí do podobných oddílů (včetně tomíků, pionýrů, YMCA apod.). Chtěli nás ale také na Slovensku, kde spouštíme pilotní provoz se Slovenským skautingem. V budoucnu bychom se mohli rozšířit i do jiných zemí díky záštitě evropské kanceláře World Organizaton of the Scout Movement. Za velkou podporu musíme poděkovaat také České radě dětí a mládeže.


„Aplikace mi pohlcuje všechny mé po různu vyrobené a na více místech uložené tabulky a vnáší do organizování činnosti pohodu a přehlednost. Bůh žehnej Levitiu!“
Jiří Černer, vedoucí oddílu,
Asociace turistických oddílů mládeže


Proč jste se rozhodli jít do Impact First, když je o vaši appku prokazatelný zájem?  

Právě proto. Levitio, pod původním názvem SkautAppka, se začalo rychle šířit do různých krajů a je potřeba komplexní přístup i velké expertízy. Naším cílem během akcelerace bylo nakopnout transformaci z dobrovolnického projektu k funkční neziskovce nebo profesionálnímu sociálnímu podnikání. A díky akceleraci už víme, kterým směrem se vydat.

Co nejdůležitějšího jste se v akceleraci naučili?  

Měřit data. V aplikaci sledujeme, jaké funkce se nejvíce používají, a vedoucích se pravidelně ptáme, co je štve a co by chtěli přidat. Díky této zpětné vazbě víme, co vedoucím ušetří nejvíce času. A můžeme tak jejich pozitivní dopad ve společnosti násobit.

Jaké máte tedy teď, jako vítězové 12. běhu programu, plány a ambice? 

Na podzim se zaměříme na další vývoj aplikace a na rozšiřování povědomí o Levitiu mezi oddíly různých organizací. V horizontu několika let bychom si přáli Levitio pro vedoucí oddílů jako standard. Nyní 30 % jejich času padne na to „okolo“. Jen čeští skautští vedoucí přitom každý rok odvedou dobrovolně práci v hodnotě 1 miliardy korun.

 

 Ondřej Běnek a Lukáš Haraga, zakladatelé Levitia


Více o aplikaci na www.levitio.cz. Více o programu Impact First, který se nově zaměřuje na lídry, kteří tvoří přidanou hodnotu pro své okolí, na www.impactfirst.cz. Přihlaste se, rozvíjejte a poznejte nesporné výhody nových příležitostí, kontaktů i mentoringu. 

Zpět na všechny příběhy