Byznys, který boří bariéry byrokracie

Aby mohl Jakub Štogr dělat svoji práci, musí prohledávat objemné databáze a hrabat se ve spoustě nepřehledných informací ve snaze najít odpovídající veřejné zakázky. Zabývá se totiž evaluací, hodnocením výsledků a dopadů programů a projektů financovaných z veřejných zdrojů. Jednoho dne si ale položil otázku, jak by mohl tím, co musí dělat, prospět i ostatním – a kdo by z toho mohl mít užitek. Rozjel byznys, který pomohl získat Idealistům, brand buildingové agentuře, která sídlí v Hubu, velkou rybu z veřejné sféry. 

“Vždycky jsem měl pocit, že je to hrozné plýtvání časem i lidskými zdroji – probírat se změtí nepřehledných informací o veřejných zakázkách, které nejsou dobře strukturované a laika dokáží dokonale zmást. Já se v tom prostředí pohybuji už dlouho, proto mi přišlo logické využít své zkušenosti a umožnit i dalším firmám překonat bariéry přílišné administrativy nebo byrokracie, otevřít jim dveře k veřejným zakázkám,” komentuje Jakub. Zanedlouho rozjel pilotní projekt a svoji myšlenku otestoval v praxi. Prvními klienty, se kterými prošel celým procesem – od vyhledání zakázky na míru přes řadu konzultací při zpracování nabídky a její podání až po společnou oslavu úspěchu – byli Idealisti.

V současné době pracuje Jakub na této aktivitě se svým týmem a průběžně oslovují další potenciální zákazníky. “Jako přidanou hodnotu nabízíme možnost subdodavatelství našich služeb a referencí, případně můžeme jít do zakázek s klientem i společně, jako partneři.” 

Jejich devizou je například i značný rozhled v oblasti sociálních inovací a společensky prospěšného podnikání. V rámci evaluační zakázky v rámci Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost vytvořil Jakub s kolegy příručku a řadu případových studií, které se staly jedním z klíčových dokumentů pro uvedení tohoto tématu do prostředí českého byznysu. “Sociální inovace jsou v myslích mnoha lidí stále něčím neuchopitelným, proto se snažím o nich šířit povědomí a uvádět je na pravou míru.“ 

Jakub proto pravidelně chodí do Hubu například na Social Business Breakfast a EduFórum, kde mimo jiné potkal současné kolegy z firmy Gameleon a o.p.s. EduIn, se kterým nyní pracuje na projektu Veriod, platformě pro vydávání a sbírání digitálních verifikačních odznaků.

Zpět na všechny příběhy