Jak na fakturaci moderně a bez stresu

Faktura nemusí zabírat čas, ani vypadat jako parte. Aspoň to tvrdí zakladatelé Fakturoidu Honza Korbel a Lukáš Konarovský. Vytvořili webovou a mobilní aplikaci, která mluví vaším jazykem a udělá vám pořádek v číslech bez velkých nákladů. Od registrace k první faktuře to trvá jen 1 minutu.

První výplata až po 3 letech

Honza oslovil Lukáše v roce roce 2008, přes Twitter, který se u nás teprve rozvíjel. Lukáš tehdy vytrvale tweetoval o Ruby on Rails – platformě, na které chtěl Honza zkusit postavit aplikaci. Netrvalo dlouho a o vánočních svátcích zahájili vývoj.

“Fakturoid nás stál od začátku spoustu práce. Naštěstí nás pohltil v době, kdy bylo relativně možné obětovat mu volný čas a zároveň chodit do zaměstnání. Spojovala nás vytrvalost, tvrdohlavost a disciplína. První, nevelkou výplatu za svou práci na Fakturoidu jsme viděli až po třech letech,” popisuje krušný start Lukáš, absolvent VŠE.

“Sami jsme fungovali jako živnostníci, a tak jsme  věděli, co na trhu chybí. V roce 2008 byste sice našli účetní systémy, ale ty byly střižené na míru účetním, nikoli podnikatelům. Konkurencí nám byl jen Excel a kalkulačka,” říká Honza. A Lukáš ho doplňuje: “Pár let zpátky se objevilo spousta nových fakturačních programů, ale teď se to pročistilo a my vytrvali.

Možná i proto, že jsme vždycky plánovali tak, abychom zajistili, že bude Fakturoid fungovat i v dalším desetiletí.” “Díváme se na věc střízlivěji. Někdo by možná řekl, že co děláme, je skvělé. My ale vidíme hlavně tu spoustu práce a nedostatků, které je třeba upravit,” dodává sebekriticky Honza.

Uvedení na Štědrý den

“Rádi vzpomínáme na uvedení produktu. Bylo to po zhruba ročním vývoji na Vánoce 2009. Už na Štedrý den se registrovalo asi 200 zákazníků, většina z nichž je s námi do teď,” usmívá se Lukáš. Fakturoid má mezi klienty atraktivní značky a osobnosti.

Např. Daniela Gamrota, Loukykvět, Jirku Chomáta nebo Pavla Mináře. Na svém Facebookovém profilu jim neváhají udělat reklamu, a to není jediný způsob, jak si Fakturoid klientelu hýčká. Na blogu programu najdete článek “Podpora je marketing”, který jejich férový přístup dokonale shrnuje.

“Pokud někdo potřebuje pomoc, nemůžu ho nechat tři dny čekat! Na emaily odpovídáme do dvou hodin a na webu najdete aktivní chat s podporou. A investujeme i do článků, s kterými se lépe naučíte, jak na Fakturoid,” vysvětluje aktivně Honza. A je toho více, co uživatel ocení: Když budete chtít z Fakturoidu odejít, můžete to udělat kdykoli a všechna svá data si můžete vzít s sebou.

A pokud potřebujete napojit na specifický systém vaší účetní, rádi poradí. “Baví nás jít do hloubky, to je naše konkurenční výhoda. Neskončíme u toho, že se vám vytiskne pěkná faktura. Děláme všechno proto, abychom svým zákazníkům ušetřili co nejvíce času. Protože čas je jediný skutečně omezený zdroj,” podtrhuje Honza.  

Všechno, co OSVČ potřebuje

Fakturoid patří bez debat k tomu nejlepšímu, co můžete jako OSVČ, či malá firma najít. Nad rámec klasických fakturačních programů potěší několika bonusy: Můžete si nastavit automatickou připomínku splatnosti faktury, sledovat změny u zadavatele, nastavit si svého druhu trvalý příkaz na fakturaci nebo dokumentaci přesouvat podle potřeby.

“Firmy o vícero lidech už většinou řeší finance přes účetní, která má vše podstatné. Když pak ale management potřebuje něco vyhodnotit či nastavit, vychází pouze z neúplných reportů a ne vždy má všechny potřebné přehledy. Fakturoid tyto věci zjednoduší a zpříjemní. Faktura nemusí vypadat jako parte a práce s ní pak nemusí být trápení,” poznamenává Lukáš.

Účetnictví, co jde s dobou

Fakturoid má už teď virtuální tým o 7 lidech a kromě nové podoby aplikace řeší i složitější výzvy. “Jak rosteme my i naši klienti, učí nás, co všechno je ještě potřeba vylepšit. Uživatelská práva, exporty do účetnictví, daňová přiznání… “ přemýšlí Honza nahlas.

“A další bod programu jsou dotyková zařízení: když jsme začínali, Apple vydával první iPhone a my měli jen matnou představu toho, co umí. Momentálně bez nich nemůžeme žít a je tomu potřeba přizpůsobit i naši práci s fakturami. Také legislativa se neustále mění a protože přebíráme zodpovědnost za právní správnost našich materiálů, musíme si udržovat přehled,” pokračuje Lukáš.

Jak zvládli tihle dva chodit do práce a po nocích studovat účetnictví, administrativu, zákony nebo UX? “To je prosté, stačila naivita a optimismus,” smějí se oba. “Kdybychom věděli, do čeho jdeme, bůhví, jak by to dopadlo. Ale my zjišťujeme až teď, s odstupem, co všechno se podařilo,” dodávají.

No a podařilo se toho dost. Třeba za prosinec vyfakturovali klienti skrze Fakturoid 895 296 140 Kč, vystavili 59 954 faktur a přidali 22 198 kontaktů. Přidejte se a vyzkoušejte si bezbolestné účetnictví s pomocníkem! 

Zpět na všechny příběhy