Hub jako odrazový můstek introvertního designéra

Náš člen, Zbyšek Nádeník, pro nás napsal skvělý text. Je vtipný, má pointu a taky happy end! Zbyšek pracuje jako návrhář a konzultant webových stránek na volné noze. Vystudoval Vyšší odbornou školu publicistiky v Praze a aktuálně se soustředí na malé a střední firmy. Spolupracoval např. se značkou Dripit, Čeština 2.0, Spěváček nebo FairověVíce o Zbyškovi najdete na jeho stránkách.


„Tak na to si dáme panáka! Co piješ?”

To byla první slova pražského uvítacího Hubího týmu, když jsem vyplnil přihlášku a stal se členem. Bylo deset hodin dopoledne. Je tomu už téměř šest let.

Pracoval jsem tehdy jako webdesignér a drtivou většinu času jsem trávil sám zavřený doma. Koukal jsem do HTML kódu webu, designoval grafiku v Photoshopu a vrcholem komunikace s klienty bylo psaní e-mailů. Leckdy jsem 14 dní nevyšel z domu nebo s nikým nepromluvil. Neměl jsem důvod.

Věděl jsem, že takhle to dlouhodobě nepůjde. Z osamocené práce mi začalo hrabat. Přihlásil jsem se tedy do Hubu, který tehdy čítal zhruba stovku členů, vypil úvodního panáka a vydal se vstříc nové etapě.

Na prvním společném Hubím obědu jsem potkal Davida, který tvrdil, že je soukromý detektiv. Právě mu běžela sledovačka ukradených sportovních aut, kterou monitoroval na svých třech telefonech. Vypadal strašně akčně. Nevěřil jsem mu. Všichni jsou dneska přeci programátoři, on-line markeťáci nebo ajťáci, říkal jsem si.

Mýlil jsem se. David byl reálný soukromý detektiv.

A právě díky Davidovi a mnoha dalším lidem, které jsem potkal v Hubu, se mi začal rozšiřovat okruh mého vidění světa, který byl předtím až smutně malý. Za 6 let jsem v Hubu potkal hromadu lidí, navštívil mnoho akcí, workshopů a mejdanů a podílel se na několika úspěšných i méně úspěšných projektech. Právě ona postupná interakce a diskuze s ostatními lidmi byly hlavním hybatelem i mojí profesní evoluce.

Od programování jsem přešel k UX konzultacím a návrhům webům, kde je zcela zásadní se potkávat s lidmi, zjišťovat jejich potřeby a chápat je. V Hubu jsem udělal svoje první uživatelské testování webu. Sehnal jsem zde lidi pro výzkumy a pořádal a stále pořádám schůzky a konzultace s klienty.

Prostředí Hubu perfektně slouží jako filtr na potenciální klienty. Přitahuje lidi, kteří chtějí podnikat férově a s hlubším smyslem. Stejně tak mám hodnoty nastavené i já a očekávám to stejné od svých klientů.

Dodnes pamatuji na schůzku, kde klient neustále opakoval: „Nějak mi ten web vytuňte, ať vydělává pořádný peníze. Jestli jsou moje produkty pro lidi užitečný nebo jim přináší nějakou hodnotu? To je mi úplně jedno. Hlavně ať sypou prachy!”. „Jo a tohle místo je fakt divný,” zakončil naše krátké setkání v Hubu.

Na spolupráci jsme se nedomluvili.

Ne, Hub mě nevyléčil z mé introverze. To ani nebyl cíl. Stále pracuji tři dny v týdnu z domácí pracovny. Ale už mi v ní nehrabe. A pokud mám pocit, že potřebuji oživení, rychle skočím do auta a vyrazím směr Hub.

 

Zpět na všechny příběhy