Jak se peče nápad

Jindru s Adélou, Jitkou a Mariou dlouhou dobu trápila kvalita pečiva na českém trhu. Místo toho, aby jen nečinně přihlíželi a nosili si v igelitkách rozmrazené polotovary, se k celé záležitosti postavili čelem. Vymysleli projekt, několik měsíců  na něm pracovali, sklidili potlesk na MASHUPu a nakonec si odnesli nejvyšší ocenění i ze soutěže Starcube Lite pořádané Jihomoravským inovačním centrem.

Dlouhodobě nízká kvalita pečiva v běžných obchodech byla hlavním problémem, který utvrdil celý tým v rozhodnutí, že domácí pečení skutečně dává smysl. “Řešení jsme  našli v e-shopu s chlebovými směsmi pro pečení v troubě i domácí pekárně. Hlavní konkurenční výhodu vidíme v kvalitě, ověřených lokálních dodavatelích a variabilitě. Jitka má například bezlepkovou dietu a koupit opravdu dobrou  směs je téměř nadlidský úkol,” komentuje Adéla. Nápad od letošního léta pilovali po kavárnách a v září s ním vystoupili na MASHUPU pod názvem Bake Me. “Reakce lidí nás hodně nakoply dopředu. Zjistili jsme, že skutečně existuje poptávka, kterou bychom mohli tímto způsobem uspokojit.”

V mezičase využil tým i Deloitte Business Clinic a zkonzultoval svůj podnikatelský plán s místními profíky. Následovalo přihlášení do soutěže Starcube Lite, kde projekt Bake Me získal zcela reálné rozměry. Během dvou víkendů všichni prošli intenzivním vzdělávacím a metoringovým programem. “Bylo to další velké pošťouchnutí kupředu. Dostali jsme skvělou zpětnou vazbu, díky které jsme celý plán hodně překopali.” Díky velkému posunu, který stihli za pár týdnů udělat, a prezentaci, s níž oslnili porotu závěrečné soutěže, získali první místo. Když Adéla s Mariou stály na pódiu, přebíraly diplom a zprávy o jejich vítězství začaly létat virtuálním světem, byl to pro ně klíčový okamžik. “Vůbec jsme to nečekaly, protože tam bylo spousta dobrých projektů. V tu chvíli jsem si ale řekla, že máme fakt dobrý nápad, který stojí za to zrealizovat.” I přesto musí ještě Bake Me ujít pořádný kus cesty – vybrat spolehlivé dodavatele, postavit funkční e-shop a přetvořit plán ve skutečný byznys.

V Hubu vzniká projektů spousta, hlavně díky nekonečnému nadšení řady členů. Sám Jindra pracuje na několika z nich: “Pro mě jsou hlavně důležité ty zkušenosti, které bych asi v normálním zaměstnání nezískal. Dostanu se k lidem, které bych jen tak nepoznal, a do situací, ve kterých bych jinak nebyl. A co bych doporučil ostatním? Jak říká Roman Šiser z České inovace ‘První krok je svoji myšlenku někomu sdělit.’”

Zpět na všechny příběhy