Deset startupů začalo akceleraci představením svým záměrů

Deset projektů vybraných do akceleračního programu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje se 5. září poprvé představilo veřejnosti. Na akci Kick Off: Startujeme Chytrou myšlenku zavítali do Impact Hub Ostrava rovněž potenciální investoři, zástupci kraje i měst, experti na chytrá řešení i jejich fanoušci. Krátké prezentace provázela diskuze o projektech, které nyní čeká tříměsíční akcelerace.  

Intenzivní tříměsíční program a podpora v podobě zázemí i profesionálů má projektům pomoci vyrůst a vylepšit se. Tři nejlepší startupy nakonec získají každý po 100 tisíc korun na další rozvoj.

Každý tým získá svého mentora, který mu během tří měsíců pomůže v cestě za úspěchem a provede ho úskalími reálného byznysu. Peníze pro ty nejlepší účastníky, myslím, nejsou největší motivací. Projekty většinou očekávají zviditelnění a navázání zajímavých kontaktů, chtějí získat přehled v oblastech, kde cítí příležitost k rozvoji. Na workshopech a konzultacích se zaměříme na kritická místa, která jsou u každého projektu jiná,“ říká Pavel Klučka, koordinátor programu Chytrá myšlenka.

Každý projekt čeká šest workshopů zaměřených na potřeby projektů, konzultace, intenzivní práce s mentorem a plnění projektového plánu, který vychází z diagnostiky a z konzultací.

A jaké projekty do akcelerace vstupují?

Airsun jsou dva totožné rozvaděče v moderním designu. Jeden z nich ukrývá vše potřebné pro vnitřní jednotku tepelného čerpadla a druhý vše pro fotovoltaiku, a to i s integrovaným bateriovým úložištěm.

CodeFlow je jako kontrola pravopisu pro programátory. Pomocí pokročilé datové analýzy a strojového učení poskytne vývojáři detailní report s chybami a upozorněním na opravy a zlepšení,.

Dustee je chytré měřící zařízení, schopné zachytit prachové částice o velikosti až 1/50 lidského vlasu i okolní teplotu, vlhkost nebo třeba stupeň UV záření. Může být součástí chytré domácnosti nebo třeba chytrých hodinek.

FairBox je unikátní patentovaná poštovní krabice pro zasílání zboží z e-shopů k zákazníkům. Umožňuje opticky zkontrolovat objednané zboží dříve, než podepíšete protokol o převzetí nebo zaplatíte dobírku.

Chytrá bota Miomove s analýzou došlapu poskytuje svému uživateli zpětnou vazbu a detailní informace o vyváženosti běhu či chůze.

ITS videoanalýza dopravy sbírá data z kamer, a přitom vyhodnocuje dopravní informace, detekuje dopravní přestupky a vyhledává vozidla pro účely policie.

Keylog je chytrý cyklostojan pro zaparkování a zabezpečení kola přístupný na základě digitální identity.

Smart Timber Bridge hlídá statickou bezpečnost dřevěných mostů, jejich případné přetížení nebo počínající poruchy.

Aquaponická farma bude produkovat zeleninu a ryby a konzumovat energie pouze z vlastních obnovitelných zdrojů.

Vozejkmap se věnuje mapování bariér a pomáhá s orientací v prostoru uživatelům s omezenou možností pohybu.

Podrobnosti o projektech i akceleračním programu jsou na https://chytramyslenka.cz/.
Projekt Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje je realizován spolkem Hub for Change a financován z dotace Moravskoslezského kraje.


Na facebookové stránce Chytřejší kraj si můžete prohlédnout videa s medailonky jednotlivých projektů.
Fotogalerie z Kick Off: Startujeme Chytrou myšlenku najdete na Facebooku pod tímto odkazem.

Zpět na všechny příběhy