Um sem a taky um tam

Projekt Um sem um tam slaví zítra své první výročí. Za jeden rok své existence dokázal odhalit 249 neziskovkám a 393 profesionálům, jak jednoduchá může být cesta ke vzájemné spolupráci. Velký podíl na tomto úspěchu má naše členka Adéla Jansová, které mu dala své srdce.

Um sem um tam vznikl minulý rok na Social Innovation Campu. Sešlo se tam pár skvělých lidí, kteří dali za víkend reálnou formu myšlence propojení neziskovek a profesionálů. Jejím autorem je Petr Soběslavský, mezi další lidi, kteří stáli u samého počátku se řadí i Adéla. Postupem času se Um sem um tam rozvinulo ve zcela konkrétní neziskový projekt.

Na jedné straně stojí neziskové organizace, kteřé potřebují vyřešit odborný problém. Například design letáku, reklamní kampaň, naprogramování webu apod. Na takto specifickou práci většinou znalosti ani dovednosti dobrovolníků nestačí, proto jsou nuceni si najímat za peníze někoho zvenku, což je často příliš velká investice. Na druhé straně stojí profesionál. Člověk, který disponuje jistou odborností, za níž si standardně nechává i zaplatit. Čas od času by si taky rád “zadobrovolničil”, při práci ale nemá čas ani energii sundávat kravatu a jít zachraňovat amazonské pralesy. Místo toho by stačilo chvíli dělat to, co umí nejlépe. “Um sem um tam jsme založili právě proto, aby se poptávka a nabídka po dobrovolnické práci měla kde střetnout. Postavili jsme fungující online platformu, která aktuálně čítá 249 registrovaných neziskovek, 393 profesionálů a 156 úspěšně dokončených spoluprací. “Nejvíce žádanými jsou hlavně grafické práce, marketing, fundraising a programování. Tomu odpovídají i nejčasněji nabízené schopnosti zapojených profesionálů. “Velký převis poptávky nad nabídkou je ale stále vidět v oblasti designu. Mnohdy je potřeba jen pár věcí, které nejsou pro zkušeného grafika výraznou časovou investicí. Pro neziskovky to má ale hodnotu obrovskou,” podotýká Adéla.

Součástí práce celého týmu je také postupná osvěta a vzdělávání obou stran tak, aby spolupráce byla jednoduchá a vedla k jasnému cíli. Klíčovým aspektem, který může pomoci získat neziskovce správného profesionála, je jasně definovaná výzva. “Občas se setkáváme s tím, že se hledají ‘holky pro všechno’. I nám samotným se osvědčilo, že čím více je specifikované zadání, tím lépe druhá strana reaguje. A přesně to učíme i naše uživatele.”

Vzhledem k tomu, že projekt působí výhradně na internetu, na jaře uspořádalo Um sem um tam ve spolupráci s Nadací Vodafone první konferenci Profesionálové v neziskovkách, kde se obě strany setkaly tváří v tvář. “Díky více než 100 účastníkům jsme se utvrdili v tom, že to co děláme, dává skutečný smysl. Nakoplo nás to kupředu a teď už máme za sebou i akce v Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.” Na další rok je v plánu i Plzeň, Brno a Ústí nad Labem.

Na to, že projekt zítra slaví první rok své existence se to zdá až neuvěřitelné podle toho, kolik věcí už má za sebou. “Je to jako včera, když jsem zjistila, že jsem se v Um sem um tam dokonale našla. Když člověk pozná krásu pomoci neziskovkám tím, co opravdu umí, je těžké přestat. Pro mě to znamená spojení toho nejlepšího z obou sfér v něco neuvěřitelně smysluplného a hodnotného.”

__________________________________

389156_545939328790223_2064216779_n_1_1Adéla Jansová pracuje jako PR specialistka na volné voze. Poskytuje konzultace v oblasti media relations, s radostí zorganizuje tiskovku či větší konferenci. Nebrání se krátkodobé i dlouhodobé spolupráci. Kromě Um sem um tam se stará o komunikaci organizace INEX-SDA, plánuje nový koloběžkový projekt a angažuje se v rámci nedávno představeného projektuBake Me. Kontaktovat ji můžete na e-mailu [email protected].

Zpět na všechny příběhy