Moc myšlenky aneb od myšlenky k filmu

Autorka textu: Markéta Tichá

Markéta Tichá je vyhledávanou poradkyní v osobním rozvoji. Po pěti letech úspěšné kariéry v korporátním světě se rozhodla jít vlastní cestou a pod záštitou své vlastní společnosti otevřela Cloud 9 Institute v Brně, který se zabývá firemním vzděláváním v oblasti zdraví a zdravého životního stylu. Její motto zní: „Nezáleží na tom, co se děje, ale jak na danou situaci zareagujete.“


Jak vzniká film

Máte nápad, seženete lidi a techniku a natočíte film. Ano, takto jednoduše… Nakonec to akorát vydá na desítky natáčecích hodin a stovky hodin ve střižně. Práci dala také tvorba hudby nebo vyladění zvuku. Ale Moc myšlenky je na světě – film, který je na české poměry ojedinělý třeba v tom, že jsme nečekali na důležité finanční zajištění a prostě jsme se rovnou vrhli do práce.

Osobnosti

Naše zapálení pro věc odměnily i osobnosti, které k divákovi promlouvají z obrazovky. Třeba tím, že vystoupily bez nároku na honorář. Netušily, jak bude konečný výsledek vypadat, nicméně nikdo z nich nechtěl film v jednotlivých fázích zpracování vidět.

Ani známý slovenský rapper Suvereno. Ten přijel na natáčení do Brna z Bratislavy a chtěl jen jediné, předat své poselství a být součástí tohoto projektu. Margareta Křížová, která je majitelkou společnosti CEAG a věnuje se start-upům, měla obavy, aby snímek nebyl příliš duchovní – ona sama je prý totiž velmi racionální. Ale právě proto jsou její komentáře ve filmu tak cenné. I nám šlo o konkrétní hmatatelné rady od konkrétních úspěšných lidí.

Petr Casanova, zakladatel časopisu Firstclass, přijel na natáčení po skončení besedy se studenty místní univerzity. I když se mu při natáčení nesedělo moc pohodlně, ochotně se s námi dělil o ledasco, co jej kdy inspirovalo. Vzpomněl třeba i myšlenku Henryho Forda: „Ať už si myslíte, že něco dokážete nebo nedokážete, máte pravdu.”

Jak najít zdroje

Často nás od nápadu odradí jediná maličkost – třeba nedostatek finančních zdrojů. Víme ale, že zdroje nejsou jen finanční. Každý z nás má spoustu kontaktů, přístup k technice, zkušenosti, znalosti, vědomosti, čas a energii. To všechno jsou zdroje, se kterými musíme počítat. My proto na začátku na finance nemysleli – sestavili jsme projekt plán a zjistili, že většinu práce zvládneme odvést sami a co nezvládneme, zvládnou ochotní lidé z branže i mimo ni.  Nenašel se člověk, který by na projektu nechtěl spolupracovat. Nešlo jen o to natočit film – hlavním cílem bylo inspirovat. Inspirovat diváky, aby šli za svými sny a pracovali na sobě. A takový záměr chce přece většina z nás podpořit.

Premiéra filmu

Natáčení s osobnostmi začalo v září 2014 a premiéra filmu proběhla v Impact Hubu v Brně dne 18. února 2016. Film ten den v premiéře sledovalo 200 diváků. A jak pro ně, tak pro štáb to byl velký zážitek. I díky závěrečnému vystoupení zmiňovaného rappera Suverena. A tady už nějaké finance potřeba byly.

Měsíc před premiérou jsme vystavili kampaň na Hithitu. Zástupci serveru měli pochybnosti, zdali potřebnou částku vybereme, ale už týden před koncem sbírky bylo jasné, že jsme uspěli. A my tak měli na uspořádání premiéry, na zaplacení autorské hudby i na další výdaje včetně vydání DVD. (http://www.mocmyslenky.cz/e-shop/film-na-dvd)

O čem tedy vlastně film je

Název napovídá, snímek je o síle myšlenky. O osobním růstu, o vytrvalosti, o překonávání překážek a dosahování úspěchu. To vše v Českých a Slovenských podmínkách. Ano, amerických děl, která kulturně úplně neodpovídají historii a povaze našich národů, je spousta. Naopak všichni hosté našeho filmu jsou Češi a Slováci. Vyprávěli nám o prvotních impulzech, které vedly k tomu, kde jsou dnes. Co konkrétně udělali pro svůj úspěch a jak se z toho během dob zdánlivého neúspěchu poučili.

Příkladem může být zajímavý příběh Vojtěcha Vašíčka, zlatého paralympijského vítěze z Barcelony. Když mu v mládí skočil zajíc pod kola motorky, nevypadal jeho život vůbec růžově. Ze zranění a doživotního upoutání na vozíku se ale brzy otřepal díky sportu. A ten mu přinesl nejen zlatou medaili, ale také příležitosti k cestování a podporu dalších lidí, které stejně jako jeho postihl neblahý osud.

Perlička pro skeptiky

Mimochodem, jak si představujete filmový štáb? Co kdybychom vám řekli, že veškeré záběry filmu Moc myšlenky natáčeli studenti odpoledního kroužku filmování, který vede režisér snímku Jaromír Kučera? A co kdybychom k tomu přidali informaci, že jim v době natáčení bylo mezi 11 – 15 lety? Tak co? Souhlasíte s námi, že možné je cokoliv?

Proč byste se o film měli zajímat

Někdy se stane, že nemáme svůj den. A někdy je to období delší než den. Máme pocit, že nás potkal neúspěch a ne a ne se ho zbavit. Důležité je vytrvat. Vytrvat ve svém úsilí. I to nám díky našemu filmu došlo – vytrvalost je důležitým faktorem úspěchu. Jak říká spisovatel Eduard Martin „Co je na dosažení snů nejtěžší? Zůstat svému snu věrní.“

Možná cítíte, že potřebujete nakopnout, najít inspiraci a motivaci k začátku či k pokračování svého snu. A přesně to tento film zvládne. Koneckonců, jak říkám já, nezáleží na tom, co se děje, ale jak na danou situaci zareagujeme. A jak dnes zareagujete vy?

Zpět na všechny příběhy