Nechtěla být macechou ani nevlastní mámou, tak vymyslela Třetího rodiče

Patchworková rodina je pojem, který se ustálil pro velkou rodinu složenou z několika lidí. Ať už z nevlastních maminek, tatínků nebo dětí, které se narodily v novém vztahu jednoho z rodičů. Může taková rodina fungovat v symbióze se snadnou domluvou? Můžou se všichni členové cítit stejně potřební a důležití? Je možné žít v patchworkové rodině bez negativní nálepky „nevlastní rodič?“  Kamila Šimůnková Petrovská si přesně takové otázky kladla v novém vztahu také. Rozhodla se však na ně odpovědět, změnit negativní status „nevlastní rodič“ a pomoct ostatním, kteří jsou ve stejné roli. A tak vymyslela Třetího rodiče.

Kamilu k založení projektu Třetí rodič inspirovala vlastní zkušenost, kdy začala žít s mužem a s jeho dvěma dětmi z předchozího vztahu. „Najednou se objevila spousta situací, které jsem neuměla řešit a neměla k nim potřebné know-how. Také se mi v hlavě vyrojily otázky, na které jsem neměla odpovědi – ty nebyly k nalezení ani v knihách, ani na internetu. Ale především jsem věděla, že nechci být macechou.“

SOUTĚŽ, VÝHRA, NOVÝ START

S myšlenkou a vizí nového projektu, jehož hlavním cílem je poskytnout lidem v roli třetího rodiče podporu, která vede ke spokojenějšímu životu, se Kamila přihlásila do soutěže Social Impact Award. V roce 2015 ji vyhrála a tímto úspěchem odstartovala svou novou profesní kariéru. Stala se kreativní ředitelkou celé platformy zaměřené na komplexní podporu nevlastních rodičů.

Účast v soutěži SIA byla pro Kamilu a její projekt zlomová a naplňující v několika směrech: „Byly to krásné měsíce plné kreativní práce. Vzpomínám také na setkání s inspirativními lidmi a působení v Impact Hubu na Smíchově. Největší hodnotou pro mě bylo, že díky SIA se mé myšlenky staly realitou. Byl to velký a důležitý start, začátek cesty, která trvá už téměř 9 let. K mému tématu byl ještě důležitý zájem médií, který se také díky SIA začal objevovat.“

NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY

Za největší úspěch od výhry v soutěži SIA Kamila považuje rok 2018, kdy vydala knihu Třetí rodič, která jako první v ČR otevřela téma nevlastního rodičovství. Velkým mediálním úspěchem bylo vystoupení na TEDx Talks a nedávný rozhovor pro DVTV.

V současné době Kamila pracuje na vydání komiksu o komponované rodině, který poukazuje na to, že život v takové rodině je velké dobrodružství, které je někdy velmi náročné. Když se však na něj podíváme s nadhledem a humorem, tak se nám v tom žije lépe a lehčeji. Dále Kamila pracuje na vydání koučovacího zápisníku a reedici první knihy. „K tomu mě vedla na jedné straně poptávka v komunitě po další literatuře, na druhé straně moje potřeba rozvinout témata, která jsem v knize před pěti lety pojmenovala. Zápisník je navíc doplněn o úkoly a aktivity, které vedou třetí rodiče k reflexi situací, ke zlepšení komunikačních dovedností, k otevírání rozhovorů s dětmi a partnery. Konkrétně je tam např. aktivita spojená s oceněním třetího rodiče. Ti jsou totiž ze strany partnera či dětí často nedocenění,“ říká Kamila.

NÁHRADNÍ RODIČ NENÍ TABU

Jak Kamila vnímá dopad společensky prospěšného podnikání na komunitu z pohledu projektu Třetí rodič? „Za těch 9 let, co se projektu věnuji, se velmi změnilo společenské povědomí o této roli, zatímco dříve byla marginalizována až neviděná, nyní dostává pomalu svoji důležitost, více se o ní mluví a má také mnohem větší pozornost médií.“ To dokazuje i fakt, že o projektu i knize Třetí rodič bylo napsáno mnoho článků a natočeno několik podcastů.

KNIHA, KTERÁ TI ROZUMÍ, POMŮŽE I VYVOLÁ SLZY

Kniha Třetí rodič má pozitivní dopad a pomohla minimálně se změnou vnímání své role několika náhradním rodičům. Recenze a milé zpětné vazby je to, co Kamile přináší největší radost. Díky nim Kamila ve své práci vidí smysl a motivaci tvořit dále: „První den, kdy jsem knihu vezla domů, jsem četla už v tramvaji. Už v tramvaji jsem měla slzy v očích. Nejen za relevantní informace, ale i za průvodcovství na poli absolutně neznámého. Nemluvě o vizuální stránce knihy, která je vítanou a krásnou třešinkou na dortu. Do života mi přišel muž, věděla jsem, že má tři děti, nechtěla jsem ho soudit, proč jeho partnerství nevydrželo… Já jsem si však řekla, zkusím to, uvidím, třeba to zvládnu a půjde to. Než jsem se nadála, sama jsem otěhotněla. O nějakém „zkusím“ tu nebyla řeč, bylo to vše rovnou naostro. Během jednoho dne se ze mě stala nastávající maminka a třetí rodič třech bonusových dětí. Nemluvě o tom, že vztah s partnerem byl a v mnoha věcech je stále čerstvý. Snažím se vyznat se v tom, co se děje. Snažím si pro sebe najít místo, komunikovat, pracovat na sobě. Byly ale chvíle, kdy jsem byla ve slepé uličce, bylo to velmi náročné a z mé pečující povahy s vlastností brát si víc, než je třeba, se stalo vězení. A tak Vám z celého srdce děkuji za Vaši práci. Děkuji za FB komunitu a kurzy, které pořádáte. Děkuji za sdílení příběhů a světlo na konci tunelu,“ čtenářka Jana.

Zajímá vás, jaké další skvělé nápady se rozvíjí za podpory našich akceleračních a jiných programů? Sledujte LinkedIn.

Zpět na všechny příběhy