Překročily jsme vlastní stín

O své pocity z akcelerátoru Impact First se podělily spoluzakladatelky Freyi – Lucie Šídová a Petra Hamerníková. Jejich organizace pomáhá lidem se zdravotním hendikepem, seniorům a seniorkám naplňovat sexualitu a prožívat vztahy naplno. Freya se stala výhercem 5. běhu tohoto programu. Kromě odborných konzultací s mentory a experty, získala také naše členství a finanční odměnu 50 000 Kč od Nadace České spořitelny, partnera programu.

 

Co se vám honilo hlavou po tom, co jste byly vyhlášeny jako nejúspěšnější projekt 5. běhu Impact First?

Lucie: Byla jsem opravdu dojatá, že někdo takto ocenil naši práci. Zaplavila nás vlna radosti. Na rozvoji Freyi jsme opravdu hodně dřely. Bála jsem se, že naše často tabuizované téma bude tabu i v Impact Hubu, ale byla jsem mile překvapená.

Kam se po dobu akcelerátoru posunul váš byznys?

Lucie: Díky akcelerátoru jsme změnily spoustu věcí. Webové texty, Mailchimp, příspěvky na Facebooku… Největší posun vnímáme v obchodních dovednostech a cíleném oslovování potencionálních zákazníků a zákaznic. Počet poptávek po našich kurzech neuvěřitelně roste. Též už se nebojíme říci si o pomoc, když ji potřebujeme. Naše zkušenost je taková, že lidé rádi pomohou i zdarma. Výsledkem je například otitulkované zahraniční video nebo grant od Google.

Jak hodnotíte přínos měsíců strávených v akceleraci?

Lucie: Vážíme si toho, že jsme dostaly tu možnost, a tak jsme chtěly program využít opravdu na maximum. Vstupovaly jsme do něj s tím, že víme, co nám může dát, pak to bylo už jen o vnitřní motivaci. Pomohl nám se zastavit a podívat se na naši organizaci jiným pohledem.

Petra: Spolupracovaly jsme s několika experty a expertkami a měly jsme pravidelné schůzky s naším mentorem Filipem Ramešem. Čas strávený s ním nám dal opravdu hodně zkušeností a nápadů. Navíc jsme se seznámily se spoustou zajímavých lidí a navázaly spolupráci také s ostatními účastníky programu.

Lucie: Osobně mi dal akcelerátor velmi mnoho. Myslím, že jsme obě jsme v sobě objevily skryté talenty. Například Petra je nyní skvělou obchodnicí, a to byla před akcelerátorem velkou odpůrkyní telefonování a obchodu.

Petra: Opravdu jsem překročila vlastní stín. Bylo náročné měnit se ze sociálního pracovníka v někoho, kdo má také manažerské vlastnosti a zaměřuje se nově na marketing a obchod. Nikdy dřív jsem nic podobného nedělala. Vše, co jsem se v Impact First naučila, pro mě bylo naprosto nové, ale 100% použitelné.

V čem je to jiné než například školení?

Lucie: Zde nabité zkušenosti jsme rovnou aplikovaly do praxe. A když jsme si nebyly jisté, mohly jsme se zeptat mentora nebo experta na tu danou oblast. Víme, že nás čeká ještě spousta práce, ale známe směr a víme, na koho se můžeme obrátit.

Jaké máte plány s výhrou 50 000 Kč?

Petra: Chceme za tyto peníze natočit tři spoty, které budou sloužit ke snížení stigmatizace a tabuizace tématu sexuality lidí se zdravotním postižením, seniorů a seniorek. Máme dlouho připravené scénáře, ale neměly jsme prostředky na realizaci.

Šly byste do něčeho takového znovu?

Petra: Chvílemi to byla neskutečná dřina,  občas jsme si vyjasňovaly i věci mezi sebou, ale úspěšně jsem to ustály, a rozhodně to stálo za to. Podpora od Impact Hubu byla neuvěřitelná… Přicházely jsme s pocity, že to nemůžeme zvládnout, ale tady se na nás ostatní usmáli a řekli: “Vy to dáte. Když budete cokoli potřebovat, stačí říct.“ S konzultacemi jsme si poměrně navymýšlely, ale tým Impact First řekl, že to není problém, že nám potřebného odborníka rád najde. Nebyly jsme v tom najednou samy, vždy tam byl někdo pro nás.

Jak jste přišly na nápad založit Freyu a věnovat se tomuto těžkému tématu?

Lucie: Dlouho jsme pracovaly v organizaci Rozkoš bez Rizika (R-R). Pomáhaly jsme ženám ze sexbyznysu. Také velmi tabuizované téma, která ukrývá mnoho předsudků a stereotypů. Musely jsme ustát, že většinová společnost toto téma moc nepřijímá a my stojíme na druhé straně barikády.  Když jsme pak v R-R otevřely téma sexuální asistence, bylo vidět, že jsme se trefily do černého. Z R-R jsme odešly a chtěly jsme v tématu pokračovat a věděly jsme jak. Proto Freya a vše, co děláme. Nebojíme se jít proti proudu. To, co děláme, vnímáme jako velmi důležité.

Co Freya vlastně znamená?

Petra: Freya je bohyní mající své místo v severské mytologii a překládá se jako „milovaná“. Je označovaná jako bohyně plodnosti, úrody, lásky, krásy a války. Byla též velkou bojovnicí a ráda pomáhala druhým. Láska, blízkost, naplnění sexuality – přály bychom si, aby je i lidé s hendikepem mohli co nejvíce prožívat.

Jak se dívá na spolupráci s Freyou jejich mentor Filip?

Filip: Lucka a Petra jsou naprosto fantastické. S vypětím sil a obrovským nasazením vybudovaly začínající organizaci, která má skvěle našlápnuto. Dávají do své práce všechno – srdce, čas i peníze. Mně bylo ohromnou ctí stát jim po boku, a o tom, že zvládnou organizaci dovést k úspěchům jsem neměl a nemám žádných pochyb. Je to jen otázka času. Co dělají, dělají dobře. 


Více o programu

Impact First je akcelerační program poskytující podporu prostřednictvím mentoringu, konzultací, workshopů a networkingu. Jeho cílem je vybudovat komunitu podnikatelů, kteří jsou nezávislí na grantové a dotační podpoře a zároveň jsou úspěšní v oblasti společensky prospěšného podnikání. Program organizuje síť coworkingových center Impact Hub a je součástí nabídky Nadace České spořitelny a sociálního bankovnictví České spořitelny.

Program Impact First je partnerským programem pro navazující akcelerační program Edison, který se dále zaměřuje na škálování dopadu vybraných sociálních inovací a posun směrem k systémové změně daného společenského problému. Edison je realizován společností RegioHub s.r.o. a je finančně podpořen z Operačního programu Zaměstnanost Evropského sociálního fondu.

Zpět na všechny příběhy