Příležitost vstát a tvořit

Mazanka je unikátní usedlost takřka v centru Prahy. Vrátit ji do života chce trojice odhodlaných a kreativních žen, které nedávno rozjely crowdfundingovou kampaň. Za vybrané peníze vybudují na Mazance kavárnu a zázemí pro další divoké aktivity. O plánech, realizaci a historii místa jsme si povídali s pražskou členkou Zuzkou Beňovou, iniciátorkou celého projektu.

Tým kolem Divoké Mazanky úzce souvisí s kavárnou Divoké matky. Představíš ji mimopražským?

Divoké Matky v pražském Karlíně založily Zuzka Kolková a Kristýna Boková – to je ta krásná tancující herečka s mimozemskýma očima. Je to polo-punkové místo, kde si mohou děti hrát, řádit a pobíhat. Na rozdíl od jiných „stylových“ kaváren to tady nevadí. Nikdo se nepřetvařuje – víme, že vychovávat děti je spíš těžký full-time job než sluníčková paráda.

Teď chcete otevřít podobnou kavárnu na Mazance. Jaká je její historie?

Podobně jako Slovanka, Grébovka nebo Ladronka je i Mazanka vzácným místem. Stáje, sýpky a stodoly Mazanky jsou barokní. Stejně tak další přístavky na pozemcích, které už byly půl století v hodně špatném stavu. Kdysi tady stály pravděpodobně dva okruhy hradeb chránící usedlost před nepřáteli. Jedna z budov vznikla jako lidová škola umění. A protože je usedlost v kopci, byla obklopena vinicemi. Když to půjde, pár révových stromů taky obnovíme. Jen na původ názvu jsme ještě nepřišly. Ale hledáme dál. Asi napíšeme historikům.

Kdo vám pomáhá s projektováním a administrativou?

Se stavbou nám částečně pomáhají přímo majitelé objektu. Nedávno dostali od ministerstva kultury grant na střechu, aby se památkově chráněná Mazanka nezřítila. Také nás podporuje spousta dobrovolníků. Všem velké díky. Ani majitelé ani my nemáme prostředky na celkovou obnovu. Pokud se jedná o projekt neziskového nebo sociálního podnikání, banky vám na něj nepůjčí. Proto hledá kavárna sponzory.

Video pro hithit.cz jste pojaly velmi osobitě.

Video točil Nicholas Tušl. Dost se prý přitom s Kristýnou zapotili. Naštěstí bylo ještě krásné počasí, poslední záblesky léta. Zrychlené sekvence jsou úplně fantastické, přesně takhle švihem a s grácií bychom chtěly Mazanku obnovit.

Jde vám především o záchranu místa nebo o vybudování aktivní komunity?

Díky grantům na střechy by tu budovy mohly stát ještě dalších padesát let, jenže pořád opuštěné a za vraty. My bychom rády viděly Mazanku plnou života, otevřenou lidem. Může sloužit spoustě místních i přespolních. Nemá cenu, aby tak krásná zahrada zůstala zavřená jen proto, že není upravená. A mohlo by zde vzniknout i místo pro umělecké workshopy a rezidence. Pořádala jsem výstavy v Galerii Artatak (www.artatak.cz) pro mladé umělce a ráda bych ji časem přesunula právě na Mazanku. Všechny projekty se pak na místě synergicky podpoří. Nabízí se komunitní projekt ve smyslu Bajkazylu. Hledáme ty, kteří Mazanku podpoří pro sebe i pro ostatní, kteří “raději zapalují malé svíčky, než aby nadávali na tmu”.

Máte podporu úřadů a města?

Na úřadech nám zatím vycházejí vstříc, dokonce i často vzpomínaní památkáři se k mnoha věcem staví rozumně. Ale snadné to není. Kauza zachování horní přístupové cesty, která je momentálně v soukromém vlastnictví, by vydala na román. Ale klacky nám pod nohy zatím nikdo neházel.

Třeba proto, že jste divoké!

Spíše odvážné. Nejen my, ale i řada ostatních musí sebrat odvahu a konat. Třeba podepsat se a dát tím najevo, že co děláme, zcela otevřeně považujeme za správné a dělá nám to radost. Mazanka je pro nás příležitost vstát a tvořit.

Zpět na všechny příběhy