Psi, co poznají rakovinu, aplikace pro dárce krve a psychologická první pomoc. To jsou výherci Zdravé myšlenky

Pandemie onemocnění covid-19 představuje výzvu pro český zdravotnický systém. Proto je nezbytné do něj přinést nová řešení, která usnadní jeho každodenní provoz. To je hlavní důvod, proč vznikla Zdravá myšlenka 2020, akcelerační program na podporu inovativních projektů s epidemiologickým významem.

Ten byl realizován díky spolupráci Moravskoslezského kraje a Impact Hub Ostrava. “Letošní ročník programu jsme s ohledem na epidemii pojali hodně úzce a byl zaměřen čistě na nové nápady ve zdravotnictví, které nám pomohou krizové situace v budoucnu zvládat a ulehčovat,“ vysvětluje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka smysl programu.

Na začátku léta bylo vybráno osm projektů, které nabízí unikátní řešení, využitelná v době pandemie i mimo ni. Projekty prošly tříměsíční akcelerací, během které získaly nesčetné rady mentorů a odborníků, cenné know-how, kontakty a další služby v hodnotě více než 80 tisíc korun. Nyní je program u konce a 22. října proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů. Cenu poroty získalo České centrum signálních zvířat, z.s., a aplikace Daruju krev. V diváckém hlasování bodovala Aplikace Nepanikař. 

Finálový večer byl vzhledem k současným epidemiologickým opatřením vysílaný online a diváky u obrazovek jím provedla manažerka programu Markéta Pavlíková. „Zdravá myšlenka byla s ohledem na současnou situaci velkou výzvou. Nesmírně si vážím času a energie, které projekty z oblasti zdravotnictví do akcelerace vložily, přestože mají momentálně opravdu plné ruce práce,” ocenila úsilí účastníků.

V úvodní části večera měly všechny projekty 10 minut na to se představit a popsat, kam se během akcelerace posunuly a také vysvětlit porotě, proč je jejich myšlenka jedinečná. Vítěze vyhlásili hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a jeho náměstek Jakub Unucka.


Vítězné projekty zblízka

České centrum signálních zvířat, z.s. založili Petra Matulová a Spiros Tavandzis a jde o jediný projekt svého druhu v Česku. Díky speciální diagnostické metodě jsou vycvičení psi schopni čichem rozpoznat rakovinu v raném stádiu, a to dokonce s 96% přesností, takže konkurují nejmodernějším analytickým přístrojům. „Ocenili jsme tento projekt, který sice nemá s IT světem moc společného, ale zcela jistě si ocenění zaslouží. Chytrá metoda, která vlastně funguje za misku granulí,“ komentoval projekt hejtman Ivo Vondrák.

V Česku chybí více než sto tisíc pravidelných dárců krve. David Stančík vymyslel aplikaci s prvky gamifikace Daruju krev, která chce vytvořit dárcovskou komunitu a motivovat hlavně mladé lidi k pravidelnému darování krve. Zásadně také zjednoduší komunikaci krevních center a nemocnic s možnými dárci. 

Prožíváte v této složité době nepříjemné psychické stavy? Aplikace Nepanikař je psychologická první pomoc a nabízí podporu osobám s akutními psychickými obtížemi. K dispozici jsou zdarma online poradci, nebo užitečná Mapa pomoci. Autoři projektu pořádají i zážitkové workshopy.


“Upřímná radost Spira z centra signálních zvířat, které získalo cenu poroty, a obrovský počet hlasů, které získala Aplikace Nepanikař při hlasování diváků, ve mně vyvolaly neuvěřitelnou radost. Jim i týmu Daruju krev gratuluji, držím jim pěsti do budoucna a věřím, že právě oni udělají svět o malinký kousek lepší,“ říká o vítězích Zdravé Myšlenky Markéta Pavlíková.

Ve finále se představili další skvělé projekty: Názor lékaře, Anděl strážný, Telemedicína a Dobroappka. Projekt FastMEDIC se rozhodl finále neúčastnit a jít pomáhat do terénu pacientům s koronavirem.

Součástí slavnostního večera byla i panelová diskuze s podtitulem Trendy ve zdravotnictví – nové hvězdy na obzoru. Zúčastnily se jí tři inovativní projekty, které sice existují poměrně krátce, ale už dokázaly velké věci.

Indiánky provozují stejnojmenný web a tvoří komunitu žen se syndromem PCOS a problémy s neplodností. Zakladatelka Karolína popisovala, jak nepříjemné můžou být neustálé narážky ze stran rodiny a kamarádů pro pár, kterému se nedaří pokusy o miminko. Radila, jak citlivě mluvit s kamarádkou, která se svěří, že je neplodná. Ondřej z projektu PrPom, který nabízí zážitkové kurzy první pomoci, zase vysvětloval, proč nefungují postaru vyučované kurzy první pomoci ve školách a proč se většina lidí bojí poskytnout první pomoc. Posledním řečníkem v panelové diskuzi byl Chádí, jeden ze zakladatelů projektu Terap.io, který nabízí terapeutická sezení online s osvědčeným terapeutem. Chádí zmínil vědecké studie, které dokazují, že online terapie je rovnocennou alternativou klasické terapii. Taky vysvětloval, proč se při online terapii nemusíte bát o svá citlivá data.

Všechny tři projekty v minulosti prošly akceleračními programy v Impact Hubu a skvěle doplnily slavnostní závěrečný večer.

Pokud vás tento program zaujal a víte o podobném inovativním projektu, využitelném v době pandemie, ozvěte se nám na e-mail [email protected].

Zpět na všechny příběhy