Smart City projekt Zaparkujto už není jen na papíře
Smart Cities je poslední dobou často zmiňované téma. Na města, která se potýkají s kritikou na přeplněnost, hlučnost, prašnost nebo obtížnost dopravní situace, vzniká velký tlak. Na druhé straně inovátoři, kteří nabízí technologická řešení, naráží na to, že jsou města při zavádění “novot” velmi opatrná. Je velmi těžké se prosadit. Přesto, Martinovi Matouškovi, tvůrci projektu Zaparkujto, se jedna zásadní městká inovace povedla.
O čem je projekt Zaparkujto?
Zaparkujto je chytrá aplikace, která řeší problémy řidičů ve městech: sleduje volná parkovací místa, umožňuje jednoduché zaparkování a online platbu. A tím to nekončí. Tým Zaparkujto totiž navíc přišel na to, jak řidičům vytvořit více příležitostí k parkování a současně snížit majitelům vyhrazených stání náklady na jeho pořízení. Majitel může stálé místo nabídnout na tu denní dobu, na kterou jej nepotřebuje. Získá tak penězitý příspěvek a přespolní řidiči jisté parkování.
Martin Matoušek se s tímto nápadem zúčastnil již dvou akceleračních programů: Tieto Nerds a Impact Hub Challenge: Smart Cities. V obou případech se setkal se zkušenými mentory a dle jeho slov mu byla účast v těchto programech užitečná. Jeho projekt už totiž není jen na papíře, ale je součástí reality.
S čím se při prosazování Zaparkujto Martin potýkal?
Martin uvádí, že prosadit se je dnes obtížné zejména proto, že vedení měst je v mnohých případech obezřetné. Balancuje mezi zaváděním “novot”, spokojeností občanů a voličů a finanční výhodností daného řešení.
Aby si některá města “pojistila” správnost svého rozhodnutí, provádí finančně i časově náročné studie a koncepce. Někdy jsou však výstupem za velké peníze slova, která se v praxi velmi obtížně realizují. Jak z toho ven? „Řešením je, nechtít všechno hned, ale raději vybírat menší projekty, které dovolují do měst postupně zavádět další systémy, které se dokáží vzájemně doplňovat a případně i nahrazovat,“ říká Martin Matoušek.
Menší nahraditelné projekty se sice obtížněji prosazují, ale pro město jsou prospěšnější
Mít jednoho dodavatele na všechny Smart City technologie zní dobře, nakonec to ale může přinést příliš drahé řešení bez adekvátního servisu. V praxi se tak ukazuje, že pro město je mnohem výhodnější spolupracovat s více dodavateli. Martin Matoušek doplňuje, že „otevřené projekty, které je možné nahradit, jsou pro město důležité zejména proto, aby mělo lepší vyjednávací pozici. Při řešení problémů je lépe vedou ke smysluplným inovacím, snáze se kontrolují a navíc je lze v případě nespokojenosti jednoduše nahradit. Zkrátka, poskytují městu dostatečnou nezávislost.“
Starosta Valašského Meziříčí si spolupráci pochvaluje
Chytré parkování je jednou z mnoha položek právě probíhajícího projektu SMART CITY VALMEZ, které má občanům usnadnit a zpříjemnit život. Řidiči zde mohou díky aplikaci Zaparkujto platit za parkování pomocí platební karty nebo SMS, případně si své stání na dálku prodloužit. Ovládání aplikace je velmi intuitivní. „Zaparkujto se neustále vyvíjí a firma pružně reaguje na požadavky města, vyplývajících z poznatků získaných z každodenního provozu. Velmi pravděpodobně proto využijeme tuto aplikaci také při zavádění tzv. rezidentního parkování,” říká starosta města Bc. Robert Stržínek.
Jsme rádi, že jsme s Martinem mohli spolupracovat a že se mu podařilo navázat spolupráci s městem Valašské Meziříčí. V Impact Hub věříme, že pokud má člověk skvělou myšlenku, které věří, a chuť na sobě a na svém projektu pracovat, po čase se výsledky dostaví. A co vy? Už jste svůj projekt zkusili prosadit?