Stát se programátorkou bude jednodušší

Už za týden odstartuje Letní škola IT pro dívky ze středních škol, kterou pořádá sdružení Czechitas. Jeho cílem je vzdělávat ženy v oblasti informačních technologií a inspirovat je, aby si v tomto oboru hledaly zaměstnání. Rovněž chce vybudovat komunitu „holek“ se zájmem o IT, a vyrovnávat tak genderovou nevyváženost v této oblasti. Nápad se líbí i evropskému zastoupení společnosti Konica Minolta, která zasponzoruje workshopy českého start-upu, a obecně se stává partnerem Impact Hub Praha.  

Hledání IT specialistů pro nás zůstane žhavým tématem i do budoucna, protože čelíme nedostatku kvalifikovaných lidí. Rychlý vývoj v oblasti technologií a náročnější standardy vyžadují množství IT odborníků s velmi rozmanitými a specifickými dovednostmi. Proto teď více než kdy jindy potřebujeme také talentované ženy. V neposlední řadě chceme přispět k větší rovnosti žen a mužů ve světě, protože nám záleží na dobrém fungování společnosti jako celku,“ uvádí Teresa Haller-Mangold z Konica Minolta Europe.

Do března 2016 proběhne 15 jednodenních nebo půldenních workshopů. Budou zaměřeny na čtyři základní oblasti: programování, web design, analýzu dat a rozvoj webu. Každý z nich bude zdarma přístupný až pro 40 žen, které budou pracovat v menších skupinách pod vedením zkušeného kouče. Cílem workshopů je poskytnout účastnicím potřebné dovednosti pro kariéru v IT oblasti. Přihlašování na workshopy se otevírá vždy 14 dní před konáním každého z nich.

Již druhým rokem se snažíme vzdělávat ženy v informačních technologiích a motivovat je k volbě budoucí kariéry technického zaměření. Naším snem je dostat do IT více žen. Partnerství s Konica Minolta nám umožní sny jednoho holčičího start-upu posunout dál. Jen společnými silami dokážeme společenský problém genderové nevyváženosti v IT doopravdy řešit,“ říká k nově uzavřené spolupráci jedna ze zakladatelek Czechitas Dita Přikrylová.

Czechitas do budoucna plánují, že nabídku svých kurzů rozšíří i na základní a střední školy, aby k IT vedly děti – chlapce i dívky – již od raného věku. Také by chtěly být sociálně prospěšné a nabízet rekvalifikační kurzy klientům na úřadech práce, a zvyšovat tak informační gramotnost dospělých napříč Českou republikou.

Zpět na všechny příběhy