Studium jazyků a osobní rozvoj patří k sobě

Prectime.cz sídlí v pražském Impact Hubu a svůj produkt vyvíjí relativně krátce. Zakládající dvojice Jan Hovad a Milan Tomeš má zkušenosti s různými typy vzdělávání a rozhodla se vytvořit vlastní, revoluční studijní metodiku. Díky první beta verzi přečtimě.cz získali mnoho cenných ohlasů a první spokojené uživatele, teď bojují o přízeň i prostředky na rozšíření pomocí serveru hithit.cz. Naučí vás cizí jazyk za 3 měsíce při investici pouhých 15 minut denně.

Slibujete takřka neuvěřitelné – je opravdu možné osvojit si takto rychle jazyk?

Náš mozek toho schopen je, záleží hlavně na způsobu, jak s ním pracujeme. Náš přístup je orientovaný na co nejvíce efektivní využití osobní kapacity. Kombinujeme výuku cizích jazyků s technikami osobního rozvoje, takže si s námi zlepšíš nejen jazyk, ale i mnoho dalších dovedností. Za 3 měsíce se sice nenaučíš na jazykovou zkoušku, ale můžeš se relativně snadno dostat na 80 % znalostí experta. Je to příklad aplikace Paretova principu.

Když jsem si pročetla váš web, byla jsem z toho docela „paf“.

Napadají mě dva scénáře a oba jsou reálné. Jsi paf, protože na první pohled není úplně jasné, co to prectime.cz vlastně je. V tom případě věř, že jsi viděla první betaverzi, která už je minulostí. Mnoho uživatelů se s námi podělilo o své zkušenosti a my jsme se je snažili maximálně zohlednit. Nyní jsme spustili zbrusu novou verzi “prectime.cz 2.0”, která je, doufejme, dvakrát lepší a opravdu intuitivní. A nebo jsi paf, protože už teď to zní až neuvěřitelně? V tom případě doporučuju vyzkoušet si studium na vlastní kůži. Základní balíček Starter je zdarma.

Naznačujete, že budu po kurzu celkově v lepší formě. Protože, jak už jsi řekl, nezabýváte se pouze učením jazyků, ale celkovou efektivitou. Co se ještě naučím spolu s řečí?

S jazyky podle nás souvisí celkový přístup k učení a životu. Hodně nás oslovuje pojem meta-learning. Pro úspěch v učení jazyků je velmi podstatná také motivace, pravidelnost nebo to, jak buduješ své návyky. Je užitečné naučit se také dobře plánovat, dekomponovat velké úkoly na menší, odpočívat, meditovat, používat představivost a kreativitu atd. Snažíme se ukázat, jak co nejlépe využít všech svých schopností.

Přečtimě jste založili ve dvou – jak jste se dali dohromady?

Vše začalo na univerzitě, kde jsme já s Honzou působili. Nejdříve já jako učitel a on jako student. Později on jako vědec a já jako projektový manažer. Oba jsme měli chuť zlepšit proces vzdělávání, pomoci studentům, aby měli lepší výsledky a hlavně aby byli více spokojení s tím, co a jak se učí. Asi si ještě vzpomeneš na ty nudné přednášky s “uspávači hadů”… Řekli jsme si, že to jde i lépe a zkusíme to po svém.

Váš tým se ale od té doby rozrostl, že?

Ano, postupně se k nám přidali další lidé, které naše vize nadchla. V tomto směru vděčíme hodně za rozvoj a pomoc právě Impact Hubu, díky kterému jsme se s nimi propojili. Ať už je to Honza Šmejkal s Markem Koyšem a Jakubem Škrbelem, kteří nám pomáhají s byznysem, nebo Karolínou Zemánkovou a Lucií Seguin, které mají velké zkušenosti s jazyky.

Jak dlouho na produktu pracujete?

Honza začal s vývojem datové základny někdy na konci roku 2014, já se přidal na jaře 2015. Prectime.cz je na světě skoro rok. To to letí. Za prectime.cz se skrývá kromě technik osobního rozvoje také velká datová základna. Máte k dispozici úctyhodné množství knih. Honza sesbíral všechny volně dostupné knihy na světě a “nalil” je do počítačů v cloudu Amazonu. Data z těchto knih nechal několik měsíců analyzovat, aby zjistil, co je v které knize důležité. A díky tomu si dnes může uživatel prectime.cz vybrat knihy, které se mu líbí, a zaměřit se na to podstatné pro učení.

Takže budu pracovat jako samouk a danou řeč ovládnu pouze pomocí soustředěné, technické četby cizojazyčné literatury?

To by bylo příliš jednoduché. Jmenujeme se přečtimě, protože máš možnost vyjít z oblíbených nebo oborových textů. Ale na to jsou napojené různé techniky pro výuku, spolupráce s cizojazyčnými mluvčími z celého světa a vedené lekce formou animovaného video kurzu. Vedeme tě krok za krokem, pomalu, ale jistě správným směrem.

Kolik účastníků už váš produkt vyzkoušelo?

Nyní máme v databázi něco přes 4000 uživatelů s velmi různorodou strukturou a aktivitou. Díky jejich zkušenostem jsme vyvinuli novou verzi, která by měla být pro všechny zajímavější.

Překvapilo mne, že nenabízíte pouze studium angličtiny či němčiny, ale celou škálu jazyků.

V tuto chvíli máme v systému data k sedmi evropským jazykům: angličtina, španělština, němčina, italština, francouzština, portugalština, holandština. Vedený kurz máme však jen pro angličtinu, to je ta nejpracnější část. Plánujeme další rozšíření našich služeb, ale na další jazyky si potřebujeme najmout šikovné posily.

A proto jste nyní rozjeli jste kampaň na hithit.cz.

Přesně tak. Kampaň na hithit.cz je pro nás zajímavá ze dvou důvodů. Líbí se nám tento způsob financování, protože nám každý může přispět podle svých možností a zároveň díky takové kampani můžeme navázat osobnější vztah s našimi uživateli. Hledáme nadšence pro naši věc. Stále pracujeme jako dobrovolníci, takže nám chybí prostředky na vývoj dodatků, které uživatele potřebují. Pokud uspějeme, obohatíme prectime.cz o další kurzy i další balíčky služeb.

Zpět na všechny příběhy