Ve sdílení a propojování je veliká budoucnost

Tomáš Buchwaldek je jedním z prvních členů ostravského Hubu. Spolu s kolegou Martinem Tyšerem založil úspěšnou účetní firmu, aktivně se zasazuje o rozvoj v ostravském kraji a zajímá se jak o Hubí, tak širší komunitu města. Jeho kariéra roste závratně vzhůru – na letošním ShopExpo vystupoval již coby expert. 

Byl jsi jedním z prvních, ne-li první, kteří si v Hubu zarezervovali kancelář. Proč zrovna Hub? Co Tě sem vedlo?

Koncept Hubu jsem znal už z Prahy, stejně jako Petra a Zdeňka. Chtěl jsem této myšlence nějak konkrétně pomoct a tak jsme sem místo obecných řečí prostě rovnou přestěhovali svou kancelář. I když teď platíme vyšší nájem, těší nás, že jsme přitáhli i několik dalších nájemníků. V dnešní době už přece nejde o to, být zavřený někde v kanceláři. Ve sdílení a propojování je jednoznačně veliká budoucnost.

V Hubu máš kancelář svou účetní firmu Na stejné lodi, ale děláš toho mnohem víc. Prozradíš, co všechno?

Účetnictví a daně nás živí. Máme ale i neziskovku Patrioti MSK a zapojujeme se i do dalších projektů, co mají smysl. Veškeré naše aktivity máme nově na webu www.MTBgroup.cz . Našim hlavním posláním je zvyšovat konkurenceschopnost organizací a tím pomoci i tomuto regionu a potažmo celé České republice.

Na stejné lodi není obyčejná účtárna, v čem se lišíte?

Lišíme se hlavně tím, že nás baví v číslech číst. Každý náš klient standardně dostává manažerský report, řešíme s ním, jestli z jedné firmy udělat tři a naopak. Řešíme, jak efektivně nastavit celý ekonomický systém businessu. To nás opravdu baví. Účetnictví je pro nás takové “Google analytics”, taháme z něj potřebná data a čísla.

Kdy si začal s podnikáním a jaké byly začátky?

Na podzim budeme slavit druhé narozeniny, takže vás všechny zveme. Začátky byly náročné. Museli jsme si hlavně otestovat, o co mají zákazníci zájem, co řeší a kde pro ně máme největší přidanou hodnotu. Bylo to náročné. Nyní jsme už naštěstí ve fázi, kdy si zákazníky můžeme vybírat. Zaměřujeme se hlavně na to, abychom vše zvládali a dokázali stabilně růst. Celkem je nás v týmu už 7 lidí a po kvalitních službách tohoto typu je neustále zájem. Nejčastěji za námi chodí lidé, kterým předtím dělala účetnictví paní na mateřské nebo nějaká známá a pak najednou zjistili, že musí doplácet velké sumy na daních.

Od koho jsi se v životě nejvíc naučil? Kdo Tě vedl nebo Ti pomáhal z problémů?

Snažím se brát si inspiraci od každého člověka, se kterým se dostanu do kontaktu. Nemám vyloženě jeden vzor, kterému bych se chtěl podobat. Inspirují mě lidé typu pana Světlíka, Nohavicy, apod. Něco dokázali a snaží se podporovat náš region. To motivuje i mě.

Jaké máte cíle? Co je Tvým dalším profesním snem?

Do konce tohoto roku bude účetní firma nastejnelodi.cz fungovat beze mě a kolegy Martina. My už budeme pouze nastavovat hlavní strategie a zaměřovat se více na restrukturalizace firem, to nás láká. A když vidíme, jak zde firmy hospodaří a jaký management je vede, máme práci na hodně dlouho.

Co Tě poslední dobou baví?

Baví mě vše, co dělám, baví mě pracovat. Rád tvořím, buduji konkurenceschopné firmy a organizace. Mám to štěstí, že považuji svou práci za své životní poslání, takže se bavím pořád, ať už při budování účetní firmy, tak při konzultacích s klienty nebo při organizování dalšího setkání Patriotů MSK.

Děje se tady v kraji něco, na co bys jako patriot rád upozornil?

Určitě! Namátkou zmíním jen pár iniciativ: Ostravou na kole, StandUp Michala Wosky, Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu… A je toho víc. Rád si představuju, jak sedím jako ten starý děda v houpacím křesle na terase a říkám svým vnukům: „vidíš, jak to tady bylo kdysi těžké a co všechno jsme od té doby v kraji vybudovali?“

Zpět na všechny příběhy