Z ČVUT do Silicon Valley

Vojta Ciml si začal během studií na ČVUT nahrávat přednášky, aby se mohl lépe připravovat na hodiny. Vymyslel systém, který dokáže efektivně synchronizovat prezentaci a videonahrávku řečníka tak, že během pár let to dotáhl až do Silicon Valley.

Vojta se poprvé podíval do Ameriky díky vítězství ve studentské soutěži Enterpreneurs Club, kde odprezentoval svoje řešení pro kvalitní záznam z přednášek. “Nejdřív jsem nahrával na kameru, ale zjistil jsem, že nejdou vidět slidy a řečníkovi nebylo možné rozumět. Pro sebe jsem si vytvořil aplikaci, která umožňovala jednoduché spojení prezentace a obrazu z kamery v reálném čase,” popisuje Vojta své začátky. Při své první návštěvě Silicon Valley se naučil hlavně to, že je potřeba plánovat, přemýšlet hodně do budoucna a brát v úvahu globální kontext. “Česká republika je super. Sám jsem velký patriot. Ale je to malý trh. Takže když už něco takového dělat, tak ve velkém.”

Po příjezdu se začal Vojta se svými kolegy aktivně zapojovat do různých iniciativ, setkávat se s lidmi, kteří dělají podobné věci, chodit na akce a rozšiřovat povědomí o svém projektu. Velký zlom přišel v době, kdy se rozhodli založit s.r.o.“Všechny zkušenosti jsme se snažili zužitkovat do vývoje produktu cíleného primárně na globální trh. S tím souvisela i změna jména – z původní META TV na SlidesLive. Brzo se začali objevovat první platící zákazníci, zvyšoval se počet uživatelů a začalo to být vážně vzrušující.”

I přes řadu kontaktů na zahraniční partnery se Vojtově týmu špatně udržovaly vztahy na dálku. Když se v lednu 2013 naskytla další příležitost, jak se znovu podívat do Silicon Valley, neváhal: “Navštívil jsem tam Stanford, Berkeley a další klíčové hráče. Odprezentoval jsem jim naši myšlenku a od té doby s nimi rozvíjíme spolupráci.”

V mezičase se Vojtovi podařilo získat i silného investora Eduarda Kučeru, spoluzakladatele firmy AVAST Software. Pro něj i jeho kolegy to byl významný milník, který jim umožnil získat do firmy člověka, který projektu poskytl nejen klíčové finance na další práci, ale také cenný mentoring. “Vidíme s AVASTEM jistou paralelu. Česká firma s českými kořeny. Začínala za těžkých podmínek, ale podařilo se jim vypracovat hodně daleko. Mají 200 miliónů uživatelů a podařilo se jim globální trh skutečně pokořit. To je pro nás velká inspirace.”

Přestože si Vojta uvědomuje, že k finálnímu produktu s univerzitami to může být ještě dlouhá cesta, daří se mu v menších institucích nástroj úspěšně implementovat. Už dnes se dá na jejich webu najít několik desítek přednášek z USA. “Nejrychlejší reakce jsou od menších organizací. Spolupracujeme s americkými HUBy, science café, výzkumnými institucemi nebo třeba i chemickými kroužky. Jsou ze SlidesLive nadšení, protože získali velmi levný nástroj, který jim umožňuje s běžným laptopem to, na co mají na Stanfordu drahé vybavení.”

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Vojta kolem Hubu dlouho kroužil, svoji první návštěvu nakonec rovnou spojil i nahrávání jednoho z MASHUPů. Od té doby se stal našim hlavním kápem v téhle oblasti. Aktivně jedná i s ostatními Huby po světě a jedním z jeho přání je i to, že by v budoucnu mohli členové z různých měst sdílet prezentace a projekty právě přes SlidesLive.

Zpět na všechny příběhy