Začalo to vývojem softwaru

Martin viděl Adama vyrůstat. Zažil, když rozebral svůj první počítač, rozjel první IT projekt a získal prvního investora. Když si v roce 2009 plácli, položili společně základy firmy, jejímž cílem je kromě spokojených klientů i trochu jiná Ostrava.

Adam Koudela a Martin Lukš zajišťují s týmem 11 lidí komplexní IT řešení, servis a nepřetržitou podporu pro národní i zahraniční korporace. Nejsou už klasický start-up, jak sami říkají, ale chuť dobývat svět a pomáhat měnit svoji domovskou Ostravu rozhodně ani po letech neztrácejí.

Skoro jako rodina

„Adama znám už dlouho. Je to syn mého dlouholetého kamaráda,“ začíná svůj příběh Martin. Zkušený obchodní ředitel v IT segmentu rozpoznal v tehdy patnáctiletém klukovi velký potenciál. Začal s ním sdílet věci, které mu přišly zajímavé, a brát ho s sebou na akce z oboru. Jak rostlo jejich přátelství, zvyšovala se i vzájemná důvěra.

Působí jako Sales Director ve společnosti XEVOS Solutions. V průběhu své dvacetileté praxe prošel řadou obchodních a manažerských pozic. Mluví dvěma cizími jazyky a zajímá se o umění, kulturu a nové technologie.

„Martin mě zasvěcoval do tajemství dobrého obchodu a já ho posouval dopředu zase po technické stránce,“ komentuje Adam dobu, kdy se rozhodli rozjet společný byznys.

Vždy připraven

Z původního plánu na vývoj softwaru se rychle rozvinula komplexní služba pokrývající oblasti od systémové integrace a business intelligence přes technickou podporu a specializovaný servis pro „business-critical“ systémy až po tisková řešení a realizace datové infrastruktury.

„Může to vypadat, že jsou to úplně nesourodé věci,“ podotýká Adam, „ale všechno to spolu ve skutečnosti hodně souvisí. Velké změny očekáváme s příchodem internetu věcí, takže chceme být připraveni.“

Ani start-up, ani korporát

S rozvojem šíře záběru se ve firmě zvyšovalo i množství zapojených lidí. Současných třináct zaměstnanců rozhodně nepovažuje Adam s Martinem za finální počet. „Spolupracovníky hledáme neustále, ale nechceme přerůst do zkostnatělé korporace,“ říkají. Jejich vizí je do budoucna vytvořit holding a větší týmy členit do samostatných jednotek.

„Snažíme se dávat příležitost k růstu sobě i ostatním. Přesto si ale pořád rád odskočím čas od času od papírů nainstalovat nějaký server,“ směje se Adam. Ve volných chvílích poskytuje i praktické konzultace studentům Vysoké školy báňské.

Off-line sociální síť

Rozhlíží se také přes hranice, mají zákazníky například z Rakouska, Německa a Velké Británie, intenzivně řeší expanzi na Slovensko, zvažují Polsko. „V našem oboru je východní trh dostupnější. Na západě se hodně dbá o lokální reference a vztahy. Na tom nyní pracujeme,“ shrnuje Martin.

Klíčovým zdrojem nových kontaktů je pro firmu XEVOS hlavně sociální síť LinkedIn a nově i coworkingové centrum Impact Hub Ostrava. „Pro nás fungují prostory jako takový off-line networking v praxi. Navíc cítíme, že se zde nabízí šance něco změnit, a u toho jako patrioti nesmíme chybět,“ zdůvodňuje Adam přesun celé firmy z okraje Ostravy přímo do centra na roh Sokolské a Matiční.

„Tohle město je potřeba posunout dál. A to jde nejlépe zevnitř. Proto vítáme s otevřenou náručí každého, kdo chce do toho jít s námi – ať už jako zaměstnanec naší firmy, člen Hubu nebo uvědomělý Ostravák,“ dodává.

Zpět na všechny příběhy